Ted Kosmatka “Prophet of Bones”

Ted Kosmatka. Prophet of Bones. 2013 London

Kui vanad võlad jäävad vanal aastal klaarimata, tuleb need intressidega uuel aastal välja nõuda. “Prophet of Bones” on kui õnnetu vallaslaps, mis on mul igal pool kaasas loksunud, küll on ta saanud tunda hirmu, küll armu, küll unustust, aga lõpuks ta siin tehtud saab.

Reklaam ei hoia raamatu osas kiitust kokku. Nagu ikka, on tegu “viimase aja parima raamatuga” ja eufooria on selline, et vaat et ulme või muu säärase žanri piire ei murra. Aga sisu ise selline, et ilus ja seksikas teadmamees, kes tuleb teadmameeste perest, satub imelike kontide järele ja siis hakkab asju juhtuma, sest keegi tahab ta kõri kallale minna. Taustaks niipalju, et ega see elu tundub olevat nagu päris meie elu. Ainult et kirikul tundub kahtlaselt palju võimu olevat ja Darwini teooriad on omal ajal nii palju vitsa saanud, et need on vaid üksikute hullude pärusmaaks. Ehk: valitseb selline teaduskäsitlus, mida Ameerikamaa usuhullud näha tahaksid, aga õnneks ei tegele see mitte lapiku maa vaid inimese põlvnemisega. Ja kuidas saaks see teisiti olla, peategelase leitud luud lükkavad selle kiriku-poliitikute käsitluse ümber nagu oleks tegu kullakaevajaga, kes on miljardärist poissmeeste õhtule sattunud. Kuigi mitte päris niimoodi nagu teie lükkate.

Ladusalt on see raamat kirjutatud küll. Ainult seda vaevab see ameerikamaa wunderkindide häda: lõpp läheb käest ära. Nagu ma seda tunnet ei teaks! Käes on reede õhtu, vaja nädala tööle punkti panna, sest noh, tänasida toimetusi ära viska homse varna! Ja siis tulebki kärmelt läbi kolistada sellised võimalikult kiired, valutud, enam-vähem okeid stsenaariumid, mille puhul jääks kõrvaltvaatajale tunne, et töö on tehtud, kuigi tegelikult on tegu puhta halturtsiga. Täpselt sama asi kehtib ka selle raamatu lõpu puhul. Tormati ikka neist kõige põnevamatest faktidest nii kiiresti läbi,et häbi oli lausa. Mis ei pea sugugi lugemismõnu vähendama, kui alternatiivajaloo lainel oled.

Miks lugeda:

  • ladusalt kirja pandud
  • saad aimdust selle kohta, mis juhtunuks siis, kui Darwin oleks kärajatel maha karjutud saadud

Miks mitte lugeda:

  • lõpp vajub üsna hullusti ära. Ja enamgi veel – see on see nõme “avatud lõpp”
Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s