Ugo Foscolo “Jacopo Ortise viimased kirjad”

Ugo Foscolo. Jacopo Ortise viimased kirjad. LR 2015/21-23

ugo_foscolo Francois-Xavier Fabre tegi Ugo Foscolost 1813. aasta paiku sellise pildi (public domain).

Teose alapealkirjaks peaks olema “Noore emopoisi kannatused”. Sisu on järgmine: noormees on hirmsasti Itaalias toimunud viimastes arengutes pettunud. Napoleon on riigi üle lasknud ja ega austerlastegagi toredam pole. Kõik on mõttetu ja ta tõmbub elus tagasi väiksemasse kohta, kus näeb noort neiut, keda ihaldama hakkab. Neiu on aga lubatud teisele, kuivavõitu ärimehele, keda emopoiss põlgab. Oma piinad valab ta välja kirjades sõbrale. Piinad kui sellised on sellised, et hirmsa agooniana läheb arvesse seik, kui emopoisi ihaldatu oma pildi esimesena oma emale vaatamiseks saadab – ja mitte talle.

Järelsõnast selgub, et Foscolo viksis paljutki Goethe “Noore Wertheri kannatustest” maha. Ei tea, kuidas see Werther kannatas, aga selle emopoisi kannatused on küll väga tüütud. Ta jaotab oma kirjades aja kohalike talupoegade kirjeldamise (nürid elajad, käivad linnupesi rüüstamas), poliitilise situatsiooni üle mõtisklemise (“kõik on jama, aga ega ma ometi ise ka midagi ette ei võta), ihaldusobjekti peigmehe üle vingumise ja aeg-ajalt tuttavate üle keele peksmise vahel. Seda kõike hoiab koos selline kogus emotsemist, mis nõuab väga tugevat silmalainerit.

Miks lugeda:

  • saad aastase koguse viletsat emotsemist
  • saad nalja järelõnas: autoril oli värvikas elu, läks Euroopasse pagulaseks ja kui ta oli oma tütre kaasavara läbi löönud, suri Inglismaal vaesuses.

Miks mitte lugeda:

  • sind häirib, kui tead esimesest leheküljest peale, millega lugu lõppeb, aga pead kannatama lehekülgede kaupa väga mõttetu noore mehe armupiinu. Sa ei jõua selle Jacopo viimast kirja kuidagi ära oodata…

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s