Ugo Foscolo “Jacopo Ortise viimased kirjad”

Ugo Foscolo. Jacopo Ortise viimased kirjad. LR 2015/21-23

ugo_foscolo Francois-Xavier Fabre tegi Ugo Foscolost 1813. aasta paiku sellise pildi (public domain).

Teose alapealkirjaks peaks olema “Noore emopoisi kannatused”. Sisu on järgmine: noormees on hirmsasti Itaalias toimunud viimastes arengutes pettunud. Napoleon on riigi üle lasknud ja ega austerlastegagi toredam pole. Kõik on mõttetu ja ta tõmbub elus tagasi väiksemasse kohta, kus näeb noort neiut, keda ihaldama hakkab. Neiu on aga lubatud teisele, kuivavõitu ärimehele, keda emopoiss põlgab. Oma piinad valab ta välja kirjades sõbrale. Piinad kui sellised on sellised, et hirmsa agooniana läheb arvesse seik, kui emopoisi ihaldatu oma pildi esimesena oma emale vaatamiseks saadab – ja mitte talle.

Järelsõnast selgub, et Foscolo viksis paljutki Goethe “Noore Wertheri kannatustest” maha. Ei tea, kuidas see Werther kannatas, aga selle emopoisi kannatused on küll väga tüütud. Ta jaotab oma kirjades aja kohalike talupoegade kirjeldamise (nürid elajad, käivad linnupesi rüüstamas), poliitilise situatsiooni üle mõtisklemise (“kõik on jama, aga ega ma ometi ise ka midagi ette ei võta), ihaldusobjekti peigmehe üle vingumise ja aeg-ajalt tuttavate üle keele peksmise vahel. Seda kõike hoiab koos selline kogus emotsemist, mis nõuab väga tugevat silmalainerit.

Miks lugeda:

  • saad aastase koguse viletsat emotsemist
  • saad nalja järelõnas: autoril oli värvikas elu, läks Euroopasse pagulaseks ja kui ta oli oma tütre kaasavara läbi löönud, suri Inglismaal vaesuses.

Miks mitte lugeda:

  • sind häirib, kui tead esimesest leheküljest peale, millega lugu lõppeb, aga pead kannatama lehekülgede kaupa väga mõttetu noore mehe armupiinu. Sa ei jõua selle Jacopo viimast kirja kuidagi ära oodata…

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s