Joseph Conrad “Salakuulaja”

Joseph Conrad. Salakuulaja. LR 2001/21-24

Ukraina/poola juurtega maailmamerdel karastuse saanud autori kõige tuntum teos on vast “Pimeduse süda”, aga “Salakuulaja” temaatika on päris huvitav. Ongi nõnda, et üks keskealine mees on juba 11 aastat salakuulamisega tegelenud, etendab anarhisti ja püüab atentaate ära hoida. Siis sureb aga tema palganud saadik ja uus isand on selline noor ja kogenematu ja mis kõige hullem, tal on põrandaalustest liikumistest omad arusaamad. Paksu salakuulajat peab ta täiesti ebakompetentseks ja teeb talle ülesandeks korraldada üks mehine terrorirünnak, et “politsei tardumusest üles raputada”. Mees, kelle kodune elu pole ka teab mis kiita, hakkab loost väljapääsu otsima.

Conradi loo teeb huvitavaks just järelemõtlemise-protsess. Lugedes tundub kõik hästi lihtne ja niisama nauditav, aga tagantjärele meenuvad igasugused huvitavad nüansid: nii ühiskonna kui ka üksikindiviidide kohta. Ma ei tea, kuidas Condradi teistes raamatutes on, aga siin saavad kõige hullemini elult sugeda need, kes loo alguses eluga üsna rahul on. Rahulolematud pääsevad lausa puhtalt.

Kui ei teaks, mis aja mees on Conrad ja mis ajast lugu räägib, siis tegelikult on raamat väga, väga modernne. Pooleleheküljeline stseen, milles salakuulaja seisab uue ülemuse ees… selle peaks hoiatava näitena kleepima iga ametniku seinale.

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s