John J. O’Neill “Prodigal Genius”

John J. O’Neill .Prodigal Genius. The Life of Nikola Tesla. Kempton, 2008

Serbia päritolu Nikola Tesla oli ekstsentrik ja geniaalne leiutaja. Niivõrd geniaalne, et  teadlased ei saa siiamaani täpselt aru, kuidas ta asju tegi. Tesla põhihuviks oli elekter ja kõik sellega seonduv, aga legend räägib, et ta suutis esile kutsuda kunstlikke maavärinaid, leiutas surmakiire, raadio enne Marconit, sulatas kiirgusega abilise käe, oli paljude nende asjade pioneer, mida me tänapäeval elektri, robootika, füüsika ja magnetismi puhul lahedaks peame ja pidas Edisoniga sääraseid “teaduslahinguid”, mis meelitaks noori masside kaupa ülikooli reaalaineid õppima. Tesla oli omaaegne teaduse superstaar ja kui teda nimetatakse teinekord “valguse jumalaks”, siis pole see väga ülepingutatud.

Raamat ise pole ka kehv, autor oli Tesla kaasaegne ja sai temaga väidetavalt ka ise rääkida. Kuna Tesla polnud just tunde- ja eneseväljendusinimene ning kõneles parema meelega leiutistest, esoteerikast ja kaugest tulevikust – 21. sajandist ja veel kaugemast ajast, siis Tesla kui inimese kohta on raamatus palju anekdoote. See-eest on autor pühendanud pikki-pikki lehekülgi mehe leiutistele: mis need ikka oli, mida kaasaegsed neist arvasid – aga kõik see on vaoshoitud-väljapeetud stiilis. Nii et need, kes on harjunud modernse populaarteaduse kerge stiili kellade-viledega, saavad siit pisikese keelelise pettumuse. Need aga, kes tahavad teada, mida täpsemalt tüüp leiutas, on võrdlemisi õiges kohas.

Teisisõnu: saame küll teada, et Edison ja Tesla – kellelt Edison palju leiutisi välja pettis – pidasid maha ühe suurima elektrisõja alalis- ja vahelduvvoolu vahel, aga mitte päris neid mahlaseid detaile, mis nendega kaasas käisid. Väidetavalt viskas Edisonil Tesla edu nii üle, et ta püüdis rahvamasside silme all tappa elevante, näitamaks,kui ohtlik Tesla vahelduvvool on. Ja Tesla, kes polnud sugugi papist poiss, lasi endast rahvahulga ees väidetavalt läbi miljon volti nii et silm ka ei pilkunud. Üldse oli tol ajal kombeks, et nii kui mehed uue leiutisega maha said, tehti rahvarohkes kohas demonstratsioon. Kord olevat Tesla kogemata leiutanud maavärinamasina, mis lähedalasuva politseijaoskonna vappuma pani. Kui võmmid kohale jõudsid, teatas Tesla kuivalt, et tulgu kahe tunni pärast uuesti – siis saavad nad õiget demonstratsiooni näha.

Miks, pagan, me siis ei tea Teslast rohkem seda kui tänaseks halvamaigulist Elon Muski ettevõtmist? Sest kuigi Tesla oli kõva leiutaja ning surres oli ca 700 patenti tema nimel, puudus tal kõige oma 8 keele, fotograafilise mälu ja võime leiutised vaimusilmas välja mõelda (sellepärast ei tea me ka, mida ta täpselt kuidas tegi, sest ta ei jätnud järeltulevatele põlvedele mingeid kirjutisi-jooniseid. MIlleks, kui ärkad üles ja näed vaimusilmas õiget aparaati?) üks oluline asi. Ärivaist. Kuigi ta abilised püüdsid Teslat kogu aeg veenda, et võtku nüüd ometi see pakkumine vastu, kust miljoneid ja miljoneid kukuks, siis ei tahtnud leiutaja end liiga maiste asjade nagu laevadele uudse valgustuse väljamõtlemisega vaevata. Tema mõtles suurelt – näiteks, kuidas panna maakera pind helendama. Tal oli väidetavalt plaan olemas, aga J.P. Morgan lõi põnnama ja ei andnud talle rahastust. Tesla ei näinud end ise niivõrd masinate kui süsteemide loojana.

Nii surigi ta 84aastasena pea täielikus vaesuses, kuigi tal oli kindel plaan elada 150-aastaseks ja siis 100aastaselt oma elulugu kirja panema hakata. Kui USAd tabas kõikide puritaanide märg unelm nimega kuiv seadus, tõmbas viskiarmastajast Tesla oodatavat eluiga lühemaks – kõigest 130 peale. Aga mis ektsentrilisusesse puutub, siis kuulub Tesla nende suurkujude sekka, kes loobus teadlikult abielust, armastas esoteerikat, äikest ja välku, enne taimetoitlusesse laskumist lambaliha, oli geniaalne piljardimängija, oli inimpõlgur ja üsna häbelik (kui ta just parasjagu rahvamasside ees leiutisi ei demonstreerinud). Ja kes armastas tohutult tuvisid. Autor rääkis loo, kuidas Tesla kord nii raskelt haigestus, et juba minekul oli ning siis viimase jõuga abilisele dikteeris, et üht erilist tuvi tuleb toita nii kaua kuni too ise tahab.

Raamatul endal on tänapäeva vaatepunktist kamaluga vigu, aga oma eklektilisuses on raamat tegelikult paganama huvitav.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s