Nate Silver “The Signal and the Noise”

Nate Silver. The Signal and the Noise. The Art and Science of Prediction. London 2012

Kui suur on tõenäosus, et meid tabab keeristorm, et Venemaa ründab meid järgmise viie aasta jooksul või et järgmine restoraniskäik saab olema täielik pettumus? Noormees on kirjutanud raamatu, mis aitab murda vanu mõttemustreid ja pakub võimaluse…võimalusi välja arvutada. Isegi kui see pole sada protsenti rakendatav, on Nate Silver maailmanägemus huvitav. Tüüp töötas statistiku/finantsisti, professionaalse pokkerimängija ning pesapallimängude ennustajaga. Ta teenis raha just sellega, et arvutada välja võidu või kaotuse tõenäosus ning seetõttu on tema lugusid huvitav kuulata – sa tead, et tal on seljataga kogemus, mitte kuiv teooria.

Iseenesest on tema ennustuspõhimõtted väga lihtsad: mõtle nagu rebane, kasuta Bayesi teoreemi, ole realistlik, mõtle Sherlock Holmesile, niipea kui sa end ülehindama hakkad, tähendab see, et oled juba kaotanud… Aga ta toob näiteid sõdadest, pesapallimängust, poliitilisest ennustamisest, finantskriisist ja paljust muust, et näidata, kuidas see täpselt töötab.

Ja töötab näiteks nii, et on olemas rebased ja siilid. Siilid on “nn A-tüüpi inimesed, kes usuvad suurtesse ideedesse – maailma valitsevatesse printsiipidesse. Ja nad usuvad neisse nii nagu oleks tegu füüsikaseadustega, mis kehtivad igas ühiskonnas ja situatsioonis. Mõtle Karl Marxile ja klassivõtlusele või Sigmund Freudile ja alateadvusele.”

“Seevastu rebased on olevused, kes usuvad müriaadi erinevaid väikeseid ideid ja valivad probleemi lahendamiseks erinevad lähenemised. Nad kipuvad olema palju tolerantsemad nüansside, ebakindluse, keeruliste süsteemide ja eriarvamuste suhtes. Kui siilid on jahimehed, kes otsivad alati suurt saaki, siis rebased on korilased.”

Kui asi läheb ennustamiseks, saavad reabased paremaid tulemusi, sest neil on tendents koguda infot ka neilt elualadelt, mis otseselt nende tööga ei haaku. Siilid kipuvad karjääri vältel aga keskenduma paarile üksikule probleemile ning nad ei taha eriti oma kausikesest kaugemale näha. Nii et kui tuleb uus informatsioon, on nad omadega õhtal. Rebased orienteeruvad ennustamises hästi siis, kui neil on palju erinevat infot. Siilid, vastupidi, surub infoküllus käpuli.

See on hüva raamat, mida on illustreeritud igasuguste arvutuste, graafikute – aga ka väga mõnusate, elulähedaste näidetega, nii et saab aru küll, mida mees mõtleb. Samas jääb kuskil närima mõte, et peaks tema teooriad ikka pokkerimängus järele proovima.

Miks lugeda:

  • huvitav ja vajalik teema igaühele, kes tahab maailmast natuke rohkem aru saada
  • meeldivad statistilised meetodid, mida on filosoofiaga krõbedamaks tehtud
  • tahad keerulist teemat ameerikalikult lobedas stiilis lugeda
  • tahad teada, kuidas ikkagi ennutada ilma, sõdu, sporti ja pokkerit
  • autor on teinud hulga intervjuusid huvitavate inimestega alates poliitikutest lõpetades elukutseliste hasartmänguritega

Miks mitte lugeda:

  • see on raamat, mis nõuab kaasamõtlemist – hoidku eemale, keda see hirmutab
  • tegu on ülevaatliku raamatuga. Kes tahab midagi sügavamat-statilistilisemat, peaks ronima edasijõudnute moosiriiulile.

 

 

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s