Ransom Riggs “Miss Peregrini kodu ebaharilikele lastele”

Ransom Riggs. Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children”

Kunagi kiideti raamatut väga: et olevat omapärane ja üldsegi mitte tavaline ning tasub kindlasti lugemist. Kuna raamat on tänaseks internetist ilusti kättesaadav, siis sai ta haiguse ajal läbi loetud.

See tekitas teatud ootusi. Kuid lugu, mis algas kui keskmisest parem fantasy-noortekas, kippus lõpus lasteraamatuks kätte ära. Sisu selline, et teismelise Jacobi vanaisa saab imelikel asjaoludel surma. Kuna poiss näeb sündmuskohal rõlget nägu, hakkab ta mõtlema, et mis see nüüd siis oli ja ei aita ka see, et vanaisa oli talle väiksest peale igasugu lugusid oma lastekoduajast rääkinud – sellisest, kus figureerisid igasugu fantastilised kujud. Igatahes teeb Jacob läbi ühe teraapia teise järel ning otsustab siis vanaisa vana, saarel asuva lastekodu üles otsida. Pehmost isa tuleb temaga kaasa, aga too raputatakse kiiresti küljest. Poiss leiab eest lastekodu varemed, aga kuna saarel pole nagunii midagi teha, siis hakkab ta asja lähemalt uurima ning temas tärkab kahtlus, et äkki oli vanaisa fantaasiajuttudel siiski tõepõhi all.

Sealtmaalt järgib lugu huvitavatest detailidest hoolimata üsna äraarvatavat mustrit ning pinge kaob juba teises kolmandikus päris käest. Ei aita ka karakterite imeline lamendumine – potentsiaalselt huvitavatest tegelastest ei suudetud midagi mõistlikku välja võluda ning kõik jäi üsna lapsikult hea-kurja teljele ning mõjus nagu kolmanda järgu lastefilm, kus halb tegelane on üdini halb ning tal pole mingeid positiivseid omadusi. Heade tegelastega on jällegi vastupidi, ja mõlemad on ühteviisi halvad asjad.

Seetõttu võiks raamatut lugeda kui:

  • tahad kerget, lastele mõeldud meelelahutust (teoreetliliselt noortele mõeldud meeleahtust, aga noortele on tunduvalt huvitavamaid fantaasiasugemetega teoseid kui see).

Miks mitte lugeda:

  • tahad ajapuudusel lugeda vaid üht noortele suunatud teost…siis vali pigem midagi muud
Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s