Ugo Riccarelli “Tühjuse meri”

Originaalis: “Un mare di nulla”, loetud versioonis Ugo Riccarelli. Der Zauberer. 2009 Viin

Paar aastat tagasi surnud itaalia kirjaniku romaan sõna ilu armastavale lugejale. Minajutustaja räägib edasi pettustega tegelenud isa ning tolle suguvõsa saatust. Teos algab nagu tavaline kelmiromaan, aga siis pakub ta natuke rohkem paatost, panoraami ja tundelisust ning kuigi minateglane igal sammul kinnitab, et isa aina keeras inimesi ümber sõrme ja oli kahtlane kuju, pole suurest kelmusest jälgegi. On lihtsalt noormees, kelle sündimise kirjeldamiseks kulub tubli veerand raamatut ning kes oskab hästi sõnade (ja köitega) ümber käia. (Olgu, tegu on suure võrgutaja & naistemehega, aga me räägime ikkagi itaalia rahva seast pärit peategelasest ning raamatu toon on selline helgekene, siis missugune ta veel olema peaks?) Kuna suurem osa tema suguvõsast on mingil määral seiklejaverega, siis pole imeks panna, kui temagi tõmmet seikluste järele tunneb. Võimaluse pakub talle Teine maailmasõda, mis paiskab noormehe Aafrikasse. Sisu poolest oli Riccarellil ainest teiseks “Švejgiks”, kuid autor on läinud armastuse ja igatsuse libedale teele ning põimib raamatusse igasuguseid värvikaid detaile ühe onu mehhaanikahuvist, mis aitab pääseda saksa sõdurite käest, teise onu ahnusest, mis noormehe ema praktiliselt elatiseta jätab kuni parfüümide meisterdamiseni, millele siis kõige erinevamad kasutusviisid leitakse.

Raamatut läbib elu kirjeldades mere ja meremehesõlmede motiiv ja ka stiil on selline voolav ja aeglane, eriti kui asjad korduma hakkavad. Natukene saab nuusutada Itaaliat, põlde, merd ja mägesid, juua haput veini ning mõtelda nii nagu mõtleb üks mägiküla talunik, kes kunagi sünnikoha piiridest välja ei saa ning on määratud keemiavabriku kõrval värvilisi linu pesema.

Miks lugeda:

  • tahaks lugeda võrdlemisi värsket itaalia kirjandust
  • huvitab põlvkonnaromaan, kuhu on paigutatud hulganisti sümboolikat
  • huvitab, mida need itaallased Teise maailmasõja ajal Aafrikas tegid
  • armastad igasugu tunnete kirjeldusi ja hästi poeetilist stiili

Miks mitte lugeda:

  • on vastumeelsus ebausaldusväärse mina- ja kaudse jutustaja vastu (ehk siis: ei saa kindel olla, kas asjad ikka olid nii nagu öeldakse)

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s