Sam J. Miller “Calved”

Sam J. Miller. Calved.

Noore ameeriklase huvitav visioon tulevikust, kus poolustelt on jää sulanud, suure osa maailmast vee alla matnud ning põhja-ameeriklased on sunnitud vaeste immigrantidena hõljuvates linnades/ mujal maailmas läbi lööma. Loo peategelaseks on endine newyorklane Dom, kes veedab suurema osa ajast illegaalsetel laevadel jääd kaevandades. Kui ta aga puhkusele pääseb, läheb ta rootsikeelsesse hõljuvasse linna oma poega vaatama. Poiss on parasjagu raskes teismeeas ning Dom püüab toime tulla nii poja eemaldumise, ühiskonna halvakspanu (sest ta on vaene immigrant – ja sellest hakkab ka poeg aina enam aru saama, sest isal on mingi imelik aktsent küljes) ja üleüldise lootusetusega.

See on üks neist lugudest, mis on lühikesed ja keskenduvad tegelikult inimsuhetele, aga suudavad paari vihjega luua üsna tervikliku postapokalüptilise maailma oma võitjate ja kaotajatega.

Lugesin pärast veel paari tema juttu. Huvitav, kuidas mees edasi areneb. Tundub, et ta on käinud mingisugustel kirjutamiskursustel, kus öeldakse, et kirjuta asjadest, mida tead…ja sellepärast on siiamaani igas loos mingi homomees sees olnud. Kui lugusid üksikuna lugeda, siis see ei häiri, aga järjest…siis hakkab asi kahtlaseks minema.

Miks lugeda:

  • huvitab uuem ulmekirjandus
  • tahaks maailmalõpustsenaariumit
  • tahad kahte esimest pluss väga huvitavat isa-poja dünaamikat

Miks mitte lugeda:

  • ulme ei meeldi, aga lugu on esitatud sellise huvitava nurga alt, et puudustest saab rahuliku südamega mööda vaadata. Selline veidi tummisem vahepeala kerglasevõitu – või vastupidi, liiga ennast tõsiseltvõtva – ulmekirjanduse vahele
Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s