Sam J. Miller “Calved”

Sam J. Miller. Calved.

Noore ameeriklase huvitav visioon tulevikust, kus poolustelt on jää sulanud, suure osa maailmast vee alla matnud ning põhja-ameeriklased on sunnitud vaeste immigrantidena hõljuvates linnades/ mujal maailmas läbi lööma. Loo peategelaseks on endine newyorklane Dom, kes veedab suurema osa ajast illegaalsetel laevadel jääd kaevandades. Kui ta aga puhkusele pääseb, läheb ta rootsikeelsesse hõljuvasse linna oma poega vaatama. Poiss on parasjagu raskes teismeeas ning Dom püüab toime tulla nii poja eemaldumise, ühiskonna halvakspanu (sest ta on vaene immigrant – ja sellest hakkab ka poeg aina enam aru saama, sest isal on mingi imelik aktsent küljes) ja üleüldise lootusetusega.

See on üks neist lugudest, mis on lühikesed ja keskenduvad tegelikult inimsuhetele, aga suudavad paari vihjega luua üsna tervikliku postapokalüptilise maailma oma võitjate ja kaotajatega.

Lugesin pärast veel paari tema juttu. Huvitav, kuidas mees edasi areneb. Tundub, et ta on käinud mingisugustel kirjutamiskursustel, kus öeldakse, et kirjuta asjadest, mida tead…ja sellepärast on siiamaani igas loos mingi homomees sees olnud. Kui lugusid üksikuna lugeda, siis see ei häiri, aga järjest…siis hakkab asi kahtlaseks minema.

Miks lugeda:

  • huvitab uuem ulmekirjandus
  • tahaks maailmalõpustsenaariumit
  • tahad kahte esimest pluss väga huvitavat isa-poja dünaamikat

Miks mitte lugeda:

  • ulme ei meeldi, aga lugu on esitatud sellise huvitava nurga alt, et puudustest saab rahuliku südamega mööda vaadata. Selline veidi tummisem vahepeala kerglasevõitu – või vastupidi, liiga ennast tõsiseltvõtva – ulmekirjanduse vahele
Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s