Kevin Brockmeier “The Brief History of the Dead”

Kevin Brockmeier. The Brief History of the Dead. New York 2006

Huvitava ideega raamat noorepoolselt ameerika kirjanikult: on kaks maailma, elavate ja surnute oma. Viimane on justkui linn, kus elavad kõik, keda elavad veel mäletavad. Kuid mis juhtub siis, kui Coca-Cola laseb kogemata maailma epideemia, mis surmab kogu inimkonna, välja arvatud naise, kes on sellesama Coca-Cola jaoks parasjagu Antarktikas elustikku uurimas? Vahelduvate peatükkide kaupa räägitakse tolle naise ellujäämisvõitlusest ja surnute kohanemisest uue eluga.

See on nüüd üks neist raamatutest, mille idee oli võimsam kui teostus. Kui Brockmeier oleks kirjutanud ainult naise ellujäämisvõitlusest, siis oleks tegu olnud kobeda novelliga. Kui ta oleks keskendunud surnute linnale ja sealsetele elanikele, oleks samuti toreda asja saanud, aga minu jaoks rikkus asja ära viis, kuidas autor viimase puhul kogu aeg vaatenurki vahetas. Ta püüdis nappide vahenditega (sest pool raamatust rääkis ju Laura Byrdist) teha kolme asja: 1) näidata elu võimalikkust pärast surma. Kuna tema jaoks oli tähtis kõikvõimalikud ettetulevad valikud välja tuua, siis läks asi vahepeal käest ära. 2) luua teatud mõttes oma filosoofial põhinev maailm 3) luua pinge elavate-surnute vahele. Lisaks näpuotsaga melanhooliat, nostalgiat, lootust ja muid põnevaid asju, aga kokkuvõttes sündis tekst, mis oleks vähemate karakteritega paremini mõjule pääsenud.

Miks lugeda:

  • huvitab inimkonna hävingu stsenaarium, mis on lihtne, elegantne ja mõnusalt irooniline (ja sealjuures vaat et realistlikki)
  • otsid võimalikku lahendust, mida teha eluga peale surma

Miks mitte lugeda:

  • huvitavatest asjadest oli kirjutatud lühidalt, ebaolulistest asjadest pikalt…aga see võib olla ka puhtalt minu probleem
Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s