Martin J. Blaser “Missing Microbes”

Martin J. Blaser, MD. Missing Microbes. How the Overuse of Antibiotics is Fueling our Modern Plagues. New York 2014

Pühadeaeg on tore aeg, sest siis saab ka perekonna raamatukottide kallal käia. See populaarteaduslik raamat räägib täpselt sellest, mida pealkiri lubab. Blaser kirjeldab, üsna kerges keeles, kuidas tänapäevased katkud ülekaal, allergiad ja muu säärane kõik antibiootikumide ületarbimisest tingitud on, kuna inimene hävitab suure ravimitarbimisega ka kasulikud mikroobid oma kehas. Sealjuures teeb ta väikese ekskursi nii mikroobide kui ka antibiootikumide ajalukku, räägib inimeste ravi- ja toitumisharjumuste muutumisest, kultuurilistest erinevustest (USA vs Rootsi – viimases kirjutatakse antibiootikume väidetavalt 2x vähem välja ning tervis olevat rahval parem), erinevatest variantidest, kuidas inimesed oma elutähtsatest mikroobidest ilma jääda võivad, missuguste haiguste (nt astma, diabeet) kasvu ta ühiskonnas näeb ning lõpuks kirjutab ta üsna palju sellest, kuidas tema ja tema sõbrad on uurinud, uurinud, aga kõik tema kolleegid aina naeravad, naeravad…

Tegelikult on tema ideedel tõepõhi all. Ega ilmaasjata öelda, et liigselt steriilne keskkond kahjustab lapsi – nii kui rahva kätte saavad, kõngevad kohe iga tuulepuhangu peale ära, sest iga inimene, loom ja asi on baktereid täis. Autor leiab, et olgu siis pigem igal lapsel oma bakteritest kaitsekiht, mis võõrad vallutajad välja tõrjuks. Lisaks kummitab inimkonda resistentsus, millest paaril viimasel aastal veidi valjemalt rääkima on hakatud. Paralleelselt on muidugi tegu sellise nähtusega nagu olmekeemia üleküllastumine – iga väikese puhastusaktsiooni jaoks peab olema oma pudelike, lauaplaadist lauahõbedani ning kokku ümbritseb inimesi selline keemiline supp, mille eest Blaseri mõttekaaslased tungivalt hoiatavad.

Miks lugeda:

  • huvitab arsti vaatenurk antibiootikumid ja nende pikaajalise mõju kohta
  • otsid vabandust, miks kaalulangetus ikka ei õnnestu
  • otsid raamatut, kus oleks üks probleem, üks põhjus, üks lahendus

Miks mitte lugeda:

  • tahad hoiduda ebamugavatest küsimustest. Eks see raamat veidi sinna vandenõu-rühma lajatab, sest Blaseri relvaks on antibiootikumi-haamer ja seetõttu näeb ta igas probleemis bakteri-naela. Muid võimalikke põhjuseid ta eriti ei kommenteeri ning see teeb ta teose haavatavaks.

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s