Nick Bostrom “Superintelligence”

Nick Bostrom. Superintelligence. Paths, Dangers, Strategies. Oxford 2014

Targa masina / masina läbi targaks (ning tarkust defineerib autor vabamalt) muudetud inimese küsimus tõstatub ikka aeg-ajalt üles ning seda lahkab antud teoses Oxfordi ülikooli professor Bostrom. Tema arutluskäigud on ka võhikule lihtsalt mõistetavad ning selgitavad lugejale peatükk-peatüki haaval, mis laadi superintelligentsust olemas on, kuidas ja kunas teda näha saab ja mis ohte see endas peidab. Kuni ohtudeni on asi väga tubli ja tummine, ainult lõpupeatükkides, kus on juttu sellest, mida siis ikkagi tegema peaks, et meid ei tabaks apokalüps intelligetsete robotite või puusaproteesi näol, hakkab Bostrom kobistama ning keerutab aina “teadlaste koostöö” ja “informatsiooni jagamise” ümber.

Raamatul on kaks huvitavat, üdini subjektiivset plussi: esiteks on Bostromi kirjaviis väga tänuväärne: iga peatüki/ alapeatüki all on väike kirjeldus, millest juttu tuleb ning kui öeldu tuleb tuttav (või siis vastupidi, liiga matemaatiline) ette, võib sealt silmadega üle libiseda. See ei tekita olukorda – nagu see pahatihti paljude teiste raamatute puhul on – kus närid end läbi hirmsa sõnavahu, et asja ivani jõuda…ja siis selgub, et iva polegi, kõik ammu teada-tuntud. Lisaks on tegu mõnusa materjaliga, kus terve peatüki vältel lahatakse nt kümmet eri võimalust, kuidas ikkagi superintelligentset robotit kontrollida ja just siis, kui oled lõppu jõudnud ning on tunne, et ei, ikka ei mäleta hästi, mis seal kõik oli, tuleb päästev ülevaatlik tabel, kus kogu tekst on hästi pisikeselt ja kokkuvõtlikult kirjas. See tekitab ajus tunde, justkui oleks midagi õppinud… see on vist ülikoolist saadud pavlovi refleks: nii kui tabelit näed (ja tõlgendada oskad), tead, et oled pool teemat juba selgeks saanud.

Teise plussina saab välja tuua Bostromi düstoopia-armastuse. Seda raamatut saab (hea tahtmise korral) lugeda nagu Asimovi teoste “making of” -stsenaariumit. Ma olen tehnikaringkondades üllatavalt tihti kohanud piiritut optimismi: oodake, kuni tulevad targad masinad, siis antakse maailma rahvastele kodanikupalk, tööd hakkavad tegema robotid ja inimesed aina istuvad puu all ja kulutavad raha. Bostrom ei jäta inimestele vähimatki võimalust. Leheküljel 166 lajatab autor:

“Life for biological humans in a post-transition [e. ajal, mil superintelligentsed masinad on võimul või “võimul”] Malthusian state need not resemble any of the historical states of man […]. Instead, the majority of humans in this scenario might be idle rentiers who eke out a marginal living on their savings. They would be very poor, yet derive what little income they have from savings or state subsidies. They would live in a world with extremely advanced technology, including not only superintelligent machines but also anti-aging medicine, virtual reality, and various enhancement technologies and pleasure drugs: yet these might be generally unaffordable. Perhaps instead of using enhancement medicine, they would take drugs to stunt their growth and slow their metabolism in order to reduce their cost of living[…].”

Teisisõnu, inimesest saab pisike ja rumal päkapikk masinate maailmas. Kui keegi kirjutab juhuslikult ulmet ning otsib omale head ideed düstoopilise maailma jaoks, peaks ta üldse palju (populaar)teaduslikku kirjandust lugema, sealt tuleb praegu palju huvitavat.

Miks lugeda:

  • huvitab tehisintellekti küsimus: rosinana on esimeses peatükis ära toodud lühike ajalugu, sh lugu, kuidas ehitati robot, kes (halbu) nalju rääkis
  • otsid ülevaatlikku, (võrdlemisi) lihtsalt kirjutatud teost kunstliku intelligentsi ja selle ohtude kohta

Miks mitte lugeda:

  • oled teemaga juba piisavalt kursis – see pole mingi õpetus, kuidas vanaisa tööriistakuuris endast targem masin valmis nikerdada

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s