Lisa St Aubin de Terán “Koja valvurid”

Lisa St Aubin de Terán. Koja valvurid. Loomingu Raamatukogu 1995/15-17

Metsikuvõitu inglise kirjaniku (abielu 16-aastaselt dissidendiga, keda ajas taga Interpol, rännakud jne) muhe romaan Andides elava aadliperekonna tõusust ja langusest, mis peegeldab kogu maanurga saatust.

Alguses mõtlesin: oo, mis fantaasialend, meenutab kangesti Gabriel Garcia Marquezi. Kuid siis vaatasin, mida öeldaks eluloos (ja olgu LR siinkohal tänatud – see elulooosa on alati väga mõnus) ja kohe hakkas närima kahtlus, et tegu on siiski tunduvalt autobiograafilisema teosega.

Peategelasteks on samuti inglise tütarlaps ja temast hulga vanem dissident, kes kolivad mehe valdustesse Andides ning püüavad võidelda (see võitlus koosneb kahtlaselt palju võrkkiiges peetavast siestast) nii suguvõsa kui ka ümbruskonda tabanud allakäiguga. Üha rohkem omapäi jääv naine sõbruneb vana talupoja-teenijaga, kes räägib talle fragmentidena kogu suguvõsa kirju, hulludest ja kangelastest pikitud ajaloo. Lõpuks jõutakse ka maagilise realismi elementideni.

Raamatu ülesehitus oli võrdlemisi loogiline, ainult kohati hakkas segama see, kuidas peatükk pühendati ühele isikule, aga mis temast sai, oli kirjas hoopis teise inimese all ja niimoodi tuli paar korda edasi-tagasi lehitseda, et asjast õigesti aru saada. Autor oli raamatut kirjutades arusaamal, et kui seinal on püss, peab see ka paukuma ja kui kuskil on kasutatud sümbolit, siis peab seda sümbolit ka reaalsuses rakendama. Ses mõttes rahustav lugemine, kuna märkad õige pea, et otsad tõmmatakse lõpuks kokku ja pead murda pole eriti vaja. Ses osas jällegi väga ladinaameerkalik teos, et peatükis nr 1 öeldakse, et peagi tuleb sisse väääga põnev tegelane/asi ja kuskil 20. peatükis tuleb siis asjast endast juttu. Inglise keeles oleks selle asja nimeks “teaser” ja Ladina-Ameerika põlvkonnalugude puhul on see kahtlaselt tavaline võte. Justkui reklaam: kannata nüüd ära, pärast läheb väga põnevaks.

Miks lugeda:

  • tahaks üht ladusalt kirjutatud, maagiliste elementidega Ladina-Ameerika perekonna allakäigulugu (mis poleks Marquez)

Miks mitte lugeda:

  • pole valmis naturalistlikeks & realistlikeks & paaris kohas korduvateks detailideks
Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s