Barbara W. Tuchman “Augustikahurid”

Barbara W. Tuchman. Guns of August. (Esmatrükk: 1962, loetud 2004. a väljaandes)

Siit tuleb võitja. Tuchman pidi Pulitzeri preemiast hoolimata palju kriitikat kuulma, sest kuigi raamat on hea, ei mahtunud inimestele pähe, et autoriks on “kõigest magistrikraadiga koduperenaine”. Kui kõik koduperenaised niimoodi kirjutaksid, oleks raamatukogu palju põnevam paik.

Sisu poolest on tegu ajalooraamatuga: Tuchman püüab uurimuses näidata, kuidas maailm Esimesse maailmasõtta sattus, keskendub sealjuures nii isikutevahelistele probleemidele, veidrustele kui ka valitsevatele poliitilistele ideaalidele ja reaalsusele, mis valitsesid nii Euroopas üldiselt kui ka igas riigis üksikult. Seejärel algab raamatu praktiline pool: kuidas möödusid sõja esimesed päevad, kes juhtis vägesid kus, kuidas inglise-prantsuse vastasseis “ülemjuhatuse küsimuses” sakslastele palju kaarte kätte mängis, kuidas muutsid lahingute ja terve sõja käiku erinevatel motiividel tehtud inimlikud otsused. Sealjuures keskendub iga peatükk ühele riigile, ühele rindele, nii et hullumeelses detailihulgas pole sugugi raske orienteeruda. Tuchman annab meile sõja, mis on suuresti sõjameeste ja poliitikute nägu – ja neid nägusid on raske unustada. Mehed, kes armastasid üle kõige distsipliini ning kelle jäik kinnihoidmine suurest plaanist sai kampaaniale saatuslikuks (ja vastupidi). Mehed, keda huvitas uus vormiriietus rohkem kui küsimus, kuidas sõda peetakse. Mehed, keda huvitas et nende kliki arvamus sõjast peale jääks, nii et vastupidisel (ja tagantjärele õigel) arvamusel olevaid mehi ignoreeriti. Diplomaadid, kes oma armastatud asukohariigis nuttes kohvreid kokku pakkisid. Mehed, kes armastasid riski kõiges ja mehed, kellele sõna risk oli sama toimega nagu punane rätik härjale. Inimlik auahnus, edevus, enesekindlus või -kindlusetus, hoolikalt loodud plaanid, milles puudusid detailid ja vastupidi… Siin raamatus on hea hulk sõda oma täies ilus.

Lisaväärtuse annab “Augustikahuritele” Tuchmani teaduslik-humoorikas stiil. Kuidagi suudab ta kirjutada nii, et isegi tõsised asjad ajavad naerma (aga noh, ega ma polegi kerge huumori poolest tuntud): näiteks lugu, kuidas britid ajasid praktiliselt lekkivat saksa laeva mööda Vahemerd taga, panid kinni kõik avad peale selle, kust kaudu ta siis pääses – ning sellega Trürgi Kolmikliitu ajada aitas (sellele aitasid korralikult kaasa ka britid ise, kelle Türgi-diplomaatia käis stiilis “mis te, orjad, haugute” ja rekvireeris sõja puhkemisel uued ilusad türgi sõjalaevad sõnadega, et “meil on raske aeg, mõistad ise ka, et pole sul mingit kahjutasu vaja”).

Eessõnas leidus samuti pärleid: kui Tuchman ülikooli ajaloolasena lõpetas, öeldi talle, et tal puudub isikupärane stiil ning naine hakkas selle kallal tööd tegema ning ütles, et see ta kirjutamise päästiski. Oleks ta akadeemiasse jäänud, poleks ta midagi teinud. Mäletan oma ülikooliajast seda, et kirjutis pidi kõigil olema nagu parteipleenumilt tulnud: ei mingit isikupära, jumal hoia selle eest. Kuuldavasti on selles osas ka värskemad tuuled puhuma hakanud.

Miks lugeda:

  • huvitab Esimene maailmasõda, sõjaajalugu, diplomaatia ajalugu jms
  • tahad eelmainitud teemade kohta ühte head raamatut lugeda
  • otsid teost, kus erinevad ja pealtnäha ebaolulised pisidetailid on kombineeritud suure pildiga

Miks mitte lugeda:

  • detailid ajavad hirmu nahka

 

 

Advertisements

2 thoughts on “Barbara W. Tuchman “Augustikahurid”

  1. Võtsin soovitust kuulda, loen. Esimene pilk paari suvalisse lahtivõetud ehmatas. Liiga palju detaile, arve, kuupäevi, tsitaate-tsitaate-tsitaate. Mina seda küll lugeda ei viitsi!! Siis hakkasin algusest peale lugema, kõik nimed ja kuupäevad said tähenduse, kõik on uskumatult põnev!! Aitäh viitamast!

  2. Sain läbi. Väga, väga haarav. Detailid tunduvad hullud vaid siis, kui raamat keskelt lahti teha ja lugema hakata. Kui algusest alustada, on kõik isiku- ja kohanimed, kuupäevad, armeede järjenumbrid selged ja ei tekita ei segadust, ei hirmu.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s