Vein & Raamat

Craig Nova “The Informer”

Advertisements

Craig Nova. The Informer. New York 2010

Mees, kes tutvustab end oma koduleheküljel sõbra laenatud sõnadega “”üks meie parimaid” tundmatuid autoreid”, on maha saanud teema ja karakterite valiku osas üsna ebahariliku romaaniga.Kui paljud teadaolevad romaanid räägivad ajast, mil Weimari vabariigis käis äge sõda Kremli mahitatud kommunistide ja kodukootud natside vahel? Sisu: noor naissoost politseiinspektor saadetakse uurima prosituutide kallal toimepandud mõrvu. Laipu aina langeb, võitlused ägenevad, aga naine ei pääse kuidagi mõrvarile jälile.

Tegelased on põnevad: lipsustatud natsid, tõsised tšekke võltsivad kommunistid, eneseotsinguis vaevlevad põletusarmides prostituudid ning kahe aja vahel olevad politseinikud, kellest igaüks samuti oma liini ajab. Kuidas saab selline asi halb olla?

Konstrukt on ilus, konstrukt on võimas, aga Nova kirjutab pagana verevaeselt. Tema puhul pole aru saada, kellest on jutt; kas parasjagu toimub prosituudi või Moskva mõrtsuka sisekõne või kas üldse Nova tegelasi miski huvitab. Kõik nagu on, aga läbi tohutult paksu pudelipõhja, kuhu päike ei paista.

Miks lugeda:

Miks mitte lugeda:

Advertisements

Advertisements