Carl Mothander “Parunid, eestlased ja enamlased”

Carl Mothander. Parunid, eestlased ja enamlased. Tartu 1997

Väärt tõlkes väärt raamat, milles baltisaksa (õigemini eestirootsi) kogukonda abiellunud rootsi ajakirjanik räägib oma elust 12 aasta jooksul Eesti mõisnikuna. See raamat on kuidagi kahtlaselt unustusse vajunud, seda tõenäoliselt ka seepärast, et annab eesti ametlikule ajaloonarratiivile üdini halbadest baltisaksa rõhujatest nn teise poole kirjelduse. Selles segunevad nii varjamatu sümpaatia kui ka austus baltisakslase kui eriti kultuurse (ja ektsentrilise) inimtõu vastu.

Raamat on peaaegu lineaarse ülesehitusega: Mothander läheb sõbra ja vana autoloksuga Baltikumi seiklema ning leiab juba Tallinnas armastuse, mis tema saatuse järgmiseks tosinaks aastaks Tohisoo mõisaga ühendab. Kellele on tuttavad hiljuti Loomingu Raamatukogus ilmunud “Kulinaarsed vested”, teab, et autoril on haruldaselt mahlakas ja sedasorti humoorikas stiil, millest puuduvad pahatahtlikkuse alged. Nalja viskab ta palju, olgu siis poola abitööjõu, baltisaksa kogukonna, noore Eesti olude, maareformi või ka iseenda, kohalikke olusid mitteaduva välismaalase üle. Samal ajal toob ta lugeja ette säärases koguses pisifakte 20ndate-30ndate Eesti elust, lugusid ja nimesid, mis muidu on pea täielikult ajalooareenilt (vähemalt selles kontekstis) kadunud, et tulemuseks on haruldane segu, mida võiks ikka ja jälle uuesti lugeda. Olgu see siis augustiöistest vähisöömistest Rüütelkonna hoone esisel platsil, turul juurvilja ning piparkooke müütavatest vaesunud vanadest aadlidaamidest, kangetest ühesilmsetest eesti mõisavalitsejatest, boheemlaslikest vene krahvidest, seitsmest taksojuht-parunist, teenijatest, kes hoidsid korteris igaks juhuks kirstu, Tallinna maa-alustest käikudest, salapärastest prantsuse troonipretendentidest, salaviinavedajatest, unistajatest ja tegutsejatest ja tihtipeale nende kahe sulamist. Kahe sõja vaheline aeg on iseenesest midagi väärtuslikku ja hulluksajavalt huvitavat, sest see on justkui ruum ja aeg väljaspool tõelist ruumi ja aega, koht, kus peaaegu vägivallatult saavad seguneda uus ja vana, paljususe sulatusahi. Lisaks õhkub Mothanderi igast reast armastust maa vastu – ja sellest peaks piisama, et meest ja tema teoseid aeg-ajalt kuskil ajalooloengutes meeles pidada.

Raamatu puuduseks on see tohutu eelteadmiste hulk, mis tegelikult inimesel olema peaks, enne kui ta Mothanderi täit tähendust taipama hakkab. Ei, see on hea lugemine ka ilma eriteadmisteta, aga kui olla lisaks kursis tolle ajastu ja inimestega, avaneb uks veel ühte täielikult kadunud maailma. Peale seda raamatut tahaks hirmsasti lugeda midagi eesti baltisakslaste kohta vabariigi ajal ning tuleb tunnistada, et tegelikult on Eesti 20ndad -30ndad isiksuste mõistes (ja ärme räägi siin hetkel ametliku ajaloo jaoks väljapaistvatest inimestest) üsna näruselt uuritud. (Siinkohal: olen selle kohta ka näruselt vähe lugenud, arvatavasti pole õiged teosed näppu juhtunud.)  Võib-olla oleks ajaloolastel aeg tunnistada Eesti kirevat minevikku ja jätta lineaarne “üks rahvas, üks president, üks talupoeg”-käsitlus kõrvale ning vaadelda seda ülipõnevat aega kogu tema põnevuses.

Mothanderi enda juurde tagasi tulles: ma mõtlesin pikalt, mis oli ikkagi see miski, mis mulle tema puhul meeldis. Ei ole ju nii nagu poleks maailmas paremaid, elegantsemaid ja faktitruumaid raamatuid. Kuid just see võime, minevikust ilma kibestumuseta, ilma vihata kirjutada, pöörata hädad huumoriks – see on haruldane oskus, mis eraldab raamatud, mida võiks ikka ja jälle lugeda tollest “tõsi-tõsisest”, “igav-igavast”, mida lõpututes kogustes toodetakse.

Miks lugeda:

  • huvitavad Eesti 20ndad/30ndad
  • huvitab baltisakslaste olukord Eestis ja mida nad ikkagi peale mõisate riigistamist tegema hakkasid
  • huvitab, kuidas need baltisakslased kohalike võimumeestega läbi käisid
  • tahaks teada ka selliseid pisidetaile ajaloos, mis loovad atmosfääri paremini kui mõni monumentaalteos
  • huvitab eestimaalaste igapävaelu

Miks mitte lugeda:

  • ei huvita Eesti ajalugu
  • allergia baltisakslaste vastu
  • tahaks midagi surmtõsist, tolmust ja kuiva
Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s