Mart Sander “Litsid”

Mart Sander. Litsid. Naiste sõda. Esimene raamat. Ajakirjade Kirjastus 2015

On aasta 1939 ja Baaside lepinguga imbub nõukogude armee Eestisse. Kuidas näeb olukorda rahvas? Sander paneb rahvaks väikese Tallinna lõbumaja daamid, kes tutvuste kaudu kõikide võimalike liinidega kursis on. Iga naine kehastab mugavalt teatud inimtüüpi ja ideed, nii et rahva saatus ja sümpaatiad mängitakse ette nagu näitelaval.

Raamatu plusspoolele võib kanda kümned erinevad tegevus- ja probleemiliinid: Sanderil mängivad venelaste kõrval oma suurt osa teiste rahvaste spioonivõrgustikud, tuntud poliitikud-kultuuritegelased, põllu- ja kaupmehed, erinevad sotsiaalsed kihid. Palju on leitud ka absurdimaigulisi anekdoote ja pisikesi detaile, mis tegevust pareminigi iseloomustab kui otsene sõda ja paugutamine, mis viimasel ajal vaat’ et patriotismi kujutamise ainsaks väljendusvormiks saanud on. Nii uskumatu kui ka pole, Sander suudab raamatus peaaegu kõigest rääkida – nii karmist talvest ja sokkidest kui naiste armastusest ja kullaga põgenemisest. Punalippude õmblemisest, poliitilisest laveerimisest ja arreteerimistest.

Ja sealt tuleb ka raamatu nõrkus: kui räägitakse kõigest, tekib tunne, et on räägitud eimillestki, sest hea asi tahab süvenemist ja lühikestel anekdootidel on ainult üksikuna kaal, romaanis koos ei pääse nad niivõrd mõjule. Pigem tekitab tunde nagu naised kirjeldatud nõukogude ballil – kõik ilus oleks nagu olemas, aga kleiti ennast polegi, ainult negližee vaatab vastu. MIngi sügavus oleks justkui puudu. Samas on tegemist 1. osaga, nii et võib-olla tuleb sügavus järgmistes raamatutes sisse. Tõenäoliselt saaks sellest hea teatrietenduse, sest korralik näitleja paneb karakterile ise sügavust juurde, kui vaja.

Miks lugeda:

  • lihtne, kiire lugemine – kerges stiilis tõsistel teemadel & vaatab Eesti iseseisvuse kaotusele veidi teise nurga alt
  • huvitab ajastu
  • palju anekdootlikke kirjeldusi

Miks mitte:

  • kui otsid sügavamaid tegelasi
Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s