Pamela Horn “Flappers. The Real Lives of British Women in the Era of The Great Gatsby”

Pamela Horn “Flappers. The Real Lives of British Women in the Era of The Great Gatsby”. Amberley Publishing 2013 (first edition published 1995 as “Women in the 1920s”)

Kui ma paar postitust tagasi vingusin, et raamatul pole piisavalt ajaloolist rasva, uurimistöö tugevaid jalgu ja korralikku viiteaparaati- kasutatud kirjandust, siis käesolev teos täidab kõik mu loetletud soovid.

Pamela Horn võtab kätte ja lahkab peatükkide kaupa briti naiste kujunemist, hingeelu ja võimalusi kuldsetel 20ndtatel ja teeb seda ajaloolase üsna kindla käega, joonistades lõpuks välja uskumatult tiheda läbilõike nii ajastust kui ka selle naistest. Ükskõik, kas Horn käsitleb meditsiini, naisõiguslust, haridust, kõrg/kesk/töölisklassi või talupoegi, abielunaise või töölistüdruku elu, igalt poolt vaatavad vastu viited, millega võiks kohe asja edasi uurima hakata. Erinevalt paljudest teistest 20ndaid käsitlevatest teostest ei keskendu Horn vaid peole & pillerkaarile vaid ajab taga korralikku argipäevaproosat. Sedasama paganama halli argipäeva, mille nukralt pinnaselt sünnivad teinekord kõige uskumatumad fantaasiad.

Näide peost & pillerkaarist: Horn ei räägi niivõrd sellest, kus ja kuidas pidutseti, kui ühiskonna suhtumisest iseseisvamaks muutunud naisesse. Nii leiab intervjuu kaudu raamatusse lugu poeteenijast, kes kangesti peole minna tahtis, aga kelle ülemus venitas sellepeale tööpäeva kolm tundi pikemaks, sest “naistel ei sobivat”. Või teenijast, kelle perenaine sattus infarkti äärele, kui tüdruk juuksed lühikeseks lõikas.

Näite naispoliitikute esilekerkimisest: siin keskendub Horn protsessile, täpsemalt valimisõiguse kättevõitmise & valimiste võitmise protsessile, mitte sellele, mida naised oma ametites korda saatsid. (Tõele au andes: märgitakse, et nii kui naised tahtsid majandust vms töögruppi sisse imbuda, hakkas meeste hulgas suur vigin pihta, stiilis “oi, nõder naine ja tundlik närvikava”.)

Teisisõnu, kas tööline, teenija, suurilmadaam, keskklassi pereema või talunik – Horn lahkab naiste elu(valdkondi) ja valikuid peamiselt läbi ühiskonna suhtumise neisse teemadesse. Seda teeb ta aga hästi, sest lõpuks tuleb silme ette pilt rankelikust “nagu see võis tegelikult olla”- naisest- briti alamast. Ja argipäev & moodne aeg saab hoopis teise tähenduse.

Miks lugeda:

  • soliidne ülevaade naistest & nende elust 20ndate Suurbritannias (Miskipärast puudub maailmapoliitikat käsitlev osa, aga seda leiab säärastes ülevaadetes üliharva… Aga see on ka minu kiiks, olen viimasel ajal rohkem seostatud teoseid otsima hakanud.)
  • korralik uurimustöö, mille põhjal edasi minna
  • tore argipäevaajalugu

Miks pigem mitte lugeda:

  • kui soovid glamuurseid 20ndaid – seda sealt ei leia
  • kui soovid kerget lugemist: stiil on populaarteaduslik, ja kuigi mitte kuiv, ei ole tegu ka just maailma lobedaima sulega
Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s