Alison Maloney “Bright Young Things: Life in the Roaring Twenties”

Alison Maloney.Bright Young Things: Life in the Roaring Twenties. 2012

Laenasin raamatu välja, nii et nüüd tuleb täiesti mälukargule toetuda. Mälu ütleb: kui kuldsetest kahekümnendatest mitte midagi ei tea, aga huvitab – ja eriti kangesti huvitab Inglismaa pool, sest raskuskese on just sellel teemal -, siis on tegu päris hea teosega. Maloney on jaganud raamatu lühikesteks, kergestimõistetavateks peatükkideks, alates sellest, miks & kuidas jazziajastu alguse sai, lõpetades ehk vähem tuttavate teemadega nagu tehnoloogia areng (väike nimekiri 20ndatel kaubandusvõrku vallutama hakanud elektriseadmetest nagu tolmuimeja), kokteilid ja keeluaeg, huvitavamad noorterühmitused, muusika, kino, klubid… Mulle meedis eriti peatükk Inglismaa sõjajärgsest teenijaprobleemist: rahvas polnud enam nõus aadlike juurde teenima minema, sest naised olid sõja ajal harjunud vabrikus suuremat palka teenima ning mehed… no kui sa oled Esimeses maailmasõjas ohvitser olnud, siis ega sa vist enam viitsi kõrgele lordile lauas suppi serveerida. Iga peatükki on pandud iseloomustama paar toonast inimest, nii et teoreetilisele jutule saab täiesti inimliku (kuigi ülilühikese) mõõtme juurde.

Kuna tegu on tõesti ülevaatliku raamatuga, siis ei saa eriti norida ei selle kallal, et autor on kasutanud maksimaalselt kahtekümmet teost (siinhulgas väga tõsiselt Barbara Cartlandi memuaare kui tõe viimast instantsi, hea seegi, et kasutatud kirjanduse nimekiri on ära toodud), ega selle kallal, et inimeste sektsioonis kirjutab autor lühidalt, et “tegu on olulise lauljaga” või midagi säärast, kuigi oleks võimalik ära tuua loodud muusikapalad vms. Aga see, et ta inimestest rääkivate minipeatükkide juurde eluaastaid ei pane, on küll kuritegu. Muidu oleks ükskõik, aga kuna käesolev raamat räägib just nooruse ja noorte võidukäigust, oleks huvitav arvutada, mis vanuses kuulsused oma esimeste saavutusteni jõudsid.

Miks lugeda:

  • hea lihtne sissejuhatus 20ndate elusse & kultuuri (eriti selle säravamasse poolde)
  • ülevaatlik & katab pea kõik olulised olmeteemad (v.a. poliitika)
  • põnevad olmefaktid, nt olevat 20ndatel USAs aset leidnud suur olmetehnika võidukäik, samal ajal põlgas inglise koduperenaine aga elektri ära ning kodumasinatega varustamise osas jõudsid nad alles 60ndatel USA tasemeni

Miks mitte:

  • kui oled juba 20ndate suur spetsialist & asjatundja – siis võib igavaks kätte minna
Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s