Cormac McCarthy “The Road”

Cormac McCarthy. The Road. New York 2006

Postapokalüptilises USAs kõnnivad isa ja poeg lõuna suunas. Isa on haige ning mõtleb kogu aeg, kas ta suudaks väikese poja maha lasta, kui tema tund tuleb. Sest maailm on mattunud tuha alla ja kaosesse, süüa pole, paljud inimesed on langenud kannibalismi. Ja poeg on väike, ta ei suudaks end kaitsta. Kuid poeg, kes ise pole kunagi katastroofieelset maailma näinud, on üllatavalt heasüdamlik ning püüab teisi aidata. Sest nemad kahekesi on “head”. Nad kõnnivad oma käru edasi lükates läbi söestunud metsade, mahajäetud linnade, näevad teel kannibale, vargaid, haigeid. Trotsivad nälga ja külma ning räägivad teineteisega sellisel viisil, mis kõnetab isegi kalgipoolsemaid südameid.

See pole mingi poeetiline stiil (kui just minimalismi poeesiaks pidada), see pole kaunis maailm,vastupidi, aga viis, kuidas McCarthy kogu selle kõleduse ja surmaootuse taustal inimestevahelist soojust ning dilemmasid edasi anda suudab, on hämmastav. Pole vist suuremat kontrasti kui keskkond, kus need kaks liiguvad ja meeleheitlik hoolivus, mida need kaks tõsistest probleemidest hoolimata & väga napi dialoogiga teineteise vastu üles näitavad.

Väga väheste sõnadega seletatakse väga palju: hallidesse toonidesse kadunud maailma, maailma, kus emotsioonide näitamine on peaaegu keelatud, kus tuleb olla pidevalt tugev, et üldse ellu jääda; kadunud lootust, unenägusid vanast ja ilusamast maailmast, hirme, usku headusesse, lihtsate rõõmude tähendust… See on kindlasti üks neid raamatuid, mis on suurem kui tema üksikute osade summa.

Lõppu peaks lugema kiiresti, siis ei ole nii kurb.

Miks lugeda:

  • hea apokalüptikaraamat, tõenäoliset üks parimaid
  • väga lihtne, minimalistlik stiil, millega autor suudab väga palju edasi anda
  • kui parasjagu oleks vaja midagi eksistentsiaalset
  • tahaks oma elu rõõmsamates värvides näha – võrdlusmoment on täiesti olemas

Miks mitte lugeda:

  • tahaks midagi kiiret ja lihtsat ja mitte eriti mõelda. Seda raamatut saab KA niimoodi lugeda, aga see oleks natuke nagu raiskamine
  • ei meeldi kurja keskkonda asetatud tegevus
Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s