Personalitöö – inimkonna vits

Vahepeal sõin suure lihasaia ning ühes saadud energiaga tekkis esimese maailma probleem: vihastasin end järjekordselt personaliportaali peale seaks. Ma ei saa personaliinimestest aru, ma lihtsalt ei saa aru – kuidas on vöimalik, et nad teevad mingist eriti lihtsast asjast midagi ülikeerulise teaduse sarnast? Põhimõtteliselt on ju selge, et on inimesi, kes tahavad karjääri-arengut (ja siis tuleb neile neid võimalusi pakkuda, muidu on nad läinud) ning inimesi, kes tahavad lihtsalt raha (ja siis tuleb neile raha pakkuda, muidu on nad läinud) ja siis on veel üks grupp inimesi, kes tahab, et neil töö juures kodune ja soe ja maailmaparandamist soodustav tunne oleks. Ärme räägi mingist müstilisest lojaalsusest, tänapäeva pölvkond seda mõistet ei tunne ega peagi tundma. Palgatöö on oma olemuselt andmise-andmise suhe, kus mõlemad osapooled peaksid võrdselt panustama, et normaalsete tulemusteni jöuda. Kui ei suudeta pakkuda ühte ega teist, võib pakkuda alternatiive. Paraku on sageli nii, et tööandja ütleb:“Saad sportimisvöimaluse, ole rõõmus“, aga potentsiaalne töötaja on invaliid. Lugu siis illustreeriv, aga elust enesest.

Mis potentsiaalse töötaja panust puudutab, siis ärgem loogem endale illusioone, rahvas! Tubli ja korralik toortõlge lausest, mis peaks kuuluma iga inimestega töötava inimese kullafondi, kölab nii:”Inimesed on paska täis.” Ma pole ideaalset inimest kunagi näinud. Ma pole ka kunagi näinud, et parimad töötajad oleksid firma suhtes eriliselt lojaalsed-motiveeritud-armastavad olnud. Tagasihoidliku kogemuse põhjal on lood pigem vastupidi. Näiteks oli ühe hiidkontserni parim CFO mees, kes söimas firmat & ülemusi, nii et maa must ja lubas iga päev lahkumisavalduse lauale panna. Hommikuid alustas ta lausega:”Noh, vaatame, mis paska tänane päev hullumajas toob.” Ta oli ka mees, kes oskas kustutada iga tulekahju ning oli häda korral alati töökaaslaste jaoks olemas.Teisalt on just need “ninnu-nännu-meil on parim firma-kiitkem nõrkemiseni”-tüübid ise köige rohkem päästeoperatsioone vajanud. Siin võib näitena tuua ühe teise hiidkontserni osakonnajuhi, kes ajas mesijuttu & kiitis firmat nii nagu ei keegi teine, aga teda pidi kullipilguga valvama nagu viieaastast, sest iga kord, kui asi läks lepingutele/finantsidele/strateegiale, kippus ta tegema miljonitesse ulatuvaid vigu, mis omakorda töi kaasa sõimu, tasustamata öötöö ja karjääri lõpu ta alluvatele, sest ta oli ka mees, kes kunagi milleski süüdi polnud.

Need tagasihoidlikud kogemused on minust teinud inimese, kellel on püha ükskõiksus kõlavate tiitlite, akadeemiliste kraadide, sädelevate CVde, autoriteetide, pungil pangakontode, muljetavaldavate tutvusringkondade ja muu säärase vastu. Tööalastes suhetes on minu jaoks olulised ainult kolm küsimust: kas inimesel on tahe, kas inimene on õppimisvöimeline, kas inimene on aus? See on mu kümneaastase tööelu kvintessents, kolmejalgne taburet-kilpkonn, millel seisab hea töötaja. Sellepärast ajavadki personaliinimeste “hüppa-läbi-põleva-rõnga”-harjutused mind närvi. See geniaalne CFO sai oma töö muuseas tänu sellele, et ta toonane Euroopa haru juht oli poolhipi-alkohoolik, kes ütles:”Poiss oskab, poiss teeb ära.” Personaliosakond tegi samal ajal kõik, et tema kandidatuur läbi ei läheks…

Ja eriti tegi viha entrepreneur.com artikli geniaalne soovitus, et töövestlusel peaks küsima järgmist: „Kas sa oled viimastest töökohtadest pikaajalisi sõpru leidnud?“ Kirjutaja arvates pole inimene muidu emotsionaalselt intelligentne. No püha mõistust! Ma lähen tööle tööd tegema, mitte kööki kohvitama-inimeste hingeprobleeme lahendama-titepilte vaatama. (Välja arvatud, kui hingeprobleem segab töötamist, siis tuleks ikka ülemusena sekkuda.) Mis kuradi sõprus? Mis lasteaed see on? Töö ja sõprusega on nagu Eurojackpotiga: võib vedada (ja siis on tore), aga võib ka mitte vedada ning sel juhul on olulisem kui see käest kinnihoidmine, inimeste võime, professionaalselt ja ilma kurnavate intriigideta läbi saada. Kui mul oleks valida kolleeg-hingesugulase ja kolleegi vahel, kes oma asjad korralikult ära teeb, valiksin iga kell viimase.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s