Rolf Dobelli “The Art of Thinking Clearly”

Rolf Dobelli. The Art of Thinking Clearly. Harper Paperbacks 2014

Šveitsi autor ja majandusteadlane Dobelli on kirjutanud üsna ekistava pealkirjaga raamatu, sest lubaks sellega vähemasti sissejuhatust selgesse mõtlemisse. Annab ta aga 99 levinumat mõtteviga, millega inimesed igapäevaselt endale lisaprobleeme tekitavad – nii et vähemalt pealkiri peaks olema eitavas vormis, kui väga tähte närida.

Samas on tegu väga lõbusa ja kiire lugemisega: Ükski peatükk ei ületa 3lk (mis säärase pisikese raamatu puhul tähendab mõndasadat sõna), iga peatüki alguses on ära toodud illustreeriv lugu autori enda või kellegi teise elust, siis järgneb mõtteprobleemi nimetus (hindsight bias vms), siis paar pisikest lauset selle kohta, miks see nii on & kuidas ta toimib (Väga ülekaalukalt on  Dobelli jaoks süüdlaseks küttide-korilaste ajastu, kui inimene pidi kõike karjaga &karjas kaasa tegema, et ellu jääda ning nüüd ongi inimene arg, ei julge valesid otsuseid ära tunda ega neile vastu hakata. Teisisõnu, just karjavaim rikub inimest.) ning seejärel soovitus stiilis “noh, nüüd oskad probleemi ära tunda, ära sina siis seda tee”. Mõnikord ka soovitus, et kui näed ülemusi seda mõtteviga tegevat, siis ära sa karda, mine juurde ja ütle ülemusele, et ta on loll – muidu inimkond ei arene. Ühesõnaga, võtad raamatu kätte ja saad ülevaate levinumatest mõttevigadest, alates küsimusest, miks me lotot mängime, miks me oma mälestusi usaldada ei saa, miks töömiitingud tegelikult kasutud on, miks autoriteet alates teatud piirist ei toimi, kuni selleni välja, kuidas reklaam meie ajuga eriti magusalt manipuleerib, kui pood paneb kuskile sildi “viimane eksemplar”.

Dobelli tugevus on ka Dobelli nõrkus: kuna raamat on pisijuttude peale üles ehitatud, siis on sügavus ja normaalne analüüs viimane, mida siit leida võib. See viib olukorrani, kus pärast Dobelli seletust, et “ajus on koht, see teeb nii ja nii on” tekib kange tahtmine asju üle kontrollida ning kui tuleb kontroll, tuleb ka vasturääkivusi, nii et vähe pole. Mõttekett “fakt-järeldus” libiseb Dobelli käes teinekord õige vabalt.

Tegelikult on need ideed, mida tutvustatakse, suures jaos tuttavad igaühele, kes on töötanud marketingi/ juhtimise/ finantsalal ja lasteaias käinud. Seetõttu on raamat soovituslik pigem inimesele, kes

  • tahab kiirelt nimekirja vormis teadmisi värskendada, et siis ise asja edasi uurida
  • vajab lobedat suvelugemist, mis oleks veidi tummisem kui armastusromaan
  • naudib autoreid, kes julgelt ütlevad, et ülemustel EI ole õigus

Ära pigem kätte võta, kui

  • otsid sügavat analüüsi teemal, miks me ikka mõtleme nagu mõtleme & teaduslikkust
  • tahad teada, kuidas mõttevigadest lahti saada
  • nõuanderaamatut – see ei ole mingi samm-samm haaval eduni juhatamine. Autor nimetab probleemi – lahendusi otsib lugeja ise
Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s