Barbara Cleverly “Paleetiiger”

Barbara Cleverly. Die List des Tigers. München 2006

See oli esimene kord Briti autori Cleverlyga tutvust teha, aga vöimalik, et see ei jää viimaseks. Naine on tuntud eelköige oma Esimese maailmasöja kangelase ja Scotland Yardi detektiivi Joe Sandilandi lugudega (teine populaarne uurija olevat Laetitia Talbot) – ja see raamat tollest noormehest räägibki.

Tegu on poolajaloolise kriminulliga: tegevus toimub umbkaudu 20ndtate Indias, kus valitsevad maharadzad ja Briti koloniaalvöim. Uurija Sandilands on miskipärast India kolleegidele “välja laenatud” ja püüab nüüd kuumuse ja igavusega vöidelda. Kui löbusate poissmeeste nelik ja manipulaariv Simla kuberner(?) Sandilandsi ühe väikese rikka vürstiriigi pärija surma uurima saadavad, on tiigrijaht stoilise inglase köige väiksem mure, sest järsku hakkavad pärijad surema nagu kärbsed.

Cleverly loob pildi väga dekadentlikust Indiast, mille kireva fassaadi all on köik umbes nii nagu Londonis: samad joogid, samad probleemid ja valitud seltskond, kes näib otse kuskilt peenest ööklubist väljaastunud olevat. Kuid lugu saab lahendatud ja kuigi Sandilands pole just köige önnelikum uurija, kes iial maapeal köndinud, ootavad teda ees vähemalt Simla jahedad mäed.

Stiil on voolav, uurimine loob kerge pinge ja ainus, mille kallal norida vöiks, on euroopalike karakterite üleküllus, arvestades seda, et lugu leiab aset hiiglaslikus india palees. Tegelaste valikuga astub Cleverly (kes alustas kirjutamist sajandivahetusel) tugevalt vanade krimikirjanike jälgedes, keskendudes peamiselt körgseltskonnale ja lastes “tavainimesel” kuhugi seinavaipa sulanduda.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s