Barbara Cleverly “Paleetiiger”

Barbara Cleverly. Die List des Tigers. München 2006

See oli esimene kord Briti autori Cleverlyga tutvust teha, aga vöimalik, et see ei jää viimaseks. Naine on tuntud eelköige oma Esimese maailmasöja kangelase ja Scotland Yardi detektiivi Joe Sandilandi lugudega (teine populaarne uurija olevat Laetitia Talbot) – ja see raamat tollest noormehest räägibki.

Tegu on poolajaloolise kriminulliga: tegevus toimub umbkaudu 20ndtate Indias, kus valitsevad maharadzad ja Briti koloniaalvöim. Uurija Sandilands on miskipärast India kolleegidele “välja laenatud” ja püüab nüüd kuumuse ja igavusega vöidelda. Kui löbusate poissmeeste nelik ja manipulaariv Simla kuberner(?) Sandilandsi ühe väikese rikka vürstiriigi pärija surma uurima saadavad, on tiigrijaht stoilise inglase köige väiksem mure, sest järsku hakkavad pärijad surema nagu kärbsed.

Cleverly loob pildi väga dekadentlikust Indiast, mille kireva fassaadi all on köik umbes nii nagu Londonis: samad joogid, samad probleemid ja valitud seltskond, kes näib otse kuskilt peenest ööklubist väljaastunud olevat. Kuid lugu saab lahendatud ja kuigi Sandilands pole just köige önnelikum uurija, kes iial maapeal köndinud, ootavad teda ees vähemalt Simla jahedad mäed.

Stiil on voolav, uurimine loob kerge pinge ja ainus, mille kallal norida vöiks, on euroopalike karakterite üleküllus, arvestades seda, et lugu leiab aset hiiglaslikus india palees. Tegelaste valikuga astub Cleverly (kes alustas kirjutamist sajandivahetusel) tugevalt vanade krimikirjanike jälgedes, keskendudes peamiselt körgseltskonnale ja lastes “tavainimesel” kuhugi seinavaipa sulanduda.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s