Lindsey Davis “Enemies at Home”

Lindsey Davis. Enemies at Home: A Flavia Albia Mystery. London 2014

Kui halba ilma ja ängi täis skandinaavia kriminullidest küll saab, võib vahelduse mõttes proovida mõrvalugu Vana-Rooma ainetel. Lindsey Davis on maha saanud järjekordse raamatuga üsna mahukast sarjast, kus seikleb noor kõrgemasse klassi kuuluv Rooma lesk Flavia Albia. Sedapuhku on mõrvatud värskelt abiellunud paar ning kahtlus langeb perekonna orjadele, kes ettenägelikult templi kaitsva varju alla põgenenud on. Templile selline lugu eriti ei meeldi, sest ori nõuab süüa ning vihane rahvamass nõuab orjatappu – olukord on pisut pingeline. Seepärast palgatakse Flavia Albia asja uurima.

Iseenesest on idee hea, aga teostus jääb natuke asjale jalgu. Kui tegevus käib antiikaja Roomas, aga tegelaste jutt jookseb nii nagu loeks Graham Greene’/ midagi viiekümnendate detektiivijuttude stiilis, siis läheb asi käest ära. Inimesele, kes ajalugu tunneb, on Davise lugu veel ses osas valus, et teksti paari (heal juhul 5) ladinakeelset mõistet seletatakse nii tihti ja nii ebasobivates kohtades lahti, et raske on. (Näiteks stseen, kus kohtuvad meie mõistes advokaadid meie mõistes piirkonna politseijuhiga ning siis on vaja advokaatidele seletada, mida sõna “politseijuht” ikka tähendab, sest jumal küll, see on ju ometi ladina keel!) Natuke tuleb sisse ka seda lavale-lavalt ära-temaatikat: tihtipeale ei käitu tegelased oma rollist lähtuvalt vaid on stseeni sisse toodud selleks, et peategelane saaks midagi öelda/teha.

Kui sihiks on aga kerge meelelahutus, siis andke aga minna: ajaloo osas tuleb silmad kõvasti-kõvasti kinni pigistada, aga mõrvaloona lonkab läbi.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s