Orhan Pamuk “Vaikne maja”

Orhan Pamuk. Silent House. London 2013

Türgi kultuskirjaniku juba kaheksakümnendatel avaldatud romaan on natuke nagu lumepall: alguses väike ja vilets, aga lõpuks veereb ta mäest alla ja tabab lugejat hooga kõhtu.

Algus on raskevõitu: Pamuki iga tegelane räägib oma peatükis minategelasena ja kohati on raske neid erinevaid stiile ja erinevaid mõtteid lehekülgede kaupa lugeda. Säärase sisevaate ohuks on paraku tegevuse hoo mahatõmbamine ja korduste oht. Inimesed ütlevad ühte ja sedasama eri viisidel. Sellegipoolest, kuskil sajanda lehekülje peal harjub stiiliga ära ja siis hakkab huvitama, et kuhu need peaaegu seosetud jutud omadega välja jõuavad.

Jutt ise on sellest,kuidas mereäärses Türgi linnas mäe otsas on maja. Majas elab arsti üheksakümneaastane halva iseloomuga lesk, kes aina pattu kardab. Teda hooldab kääbus Recep, arsti sohilaps, keda lesk aga korralikult vihkab. Vanaemale tulevad külla kolm lapselast-orbu: vanim pojapoeg, ajaloolane, on teinud läbi lahutuse ja otsib abi toidust. Keskmine on just ülikooli astunud neiu ja kolmas veel keskkoolis käiv poiss, kes aina rahast mõtleb. Neile sekundeerib nende sugulane, paremäärmuslasest keskkoolipoiss, kes järeleksamiteks õppimise asemel teiste paremäärmuslastega ringi jõlgub ja tulevasest kuulsusest unistab.

Sisevaadete kõrval on raamatus paar head filmilikku momenti, kaadrid hakkasid peas jooksma. Kui selle tegelaselt-tegelasele hüppamisega ära harjuda, saab päris huvitava loo. Ainus, mille kallal vinguda, oleks vast idamaine haigus – tugevate naistegelaste puudumine (kui nood just ürgvanad pole) või nende väga nõrk kujutamine. Ja suhtlemisoskusega paistab türklastel ka suuri probleeme olevat (kui nad just sajandivanuseid värsse ei tsiteeri). Aga küll autor ise teab, kuidas oma rahvast kujutada.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s