Enrique Vila-Matas “Pariisile ei tule iial lõppu”

Enrique Vila-Matas. Pariisile ei tule iial lõppu. Loomingu Raamatukogu 35-38/2014

Vila-Matas olevat kirjanik, kes kirjutab peamiselt kirjutamisest. Kui see tõele vastab, pole käesolev ettekanne-romaan mingi erand, sest autor kirjutab, kuidas noor Enrique Pariisi läks, et seal suur romaan valmis kirjutada ning kuulsaks saada. Sealjuures oli tal üks suur eeskuju – Hemingway. Kui aga viimane olla Pariisis “väga vaene ja väga õnnelik”, oli Vila-Matas Pariisi samuti vaene, aga võrdlemisi õnnetu, sest teda tabasid piinad, mis ikka noort kirjanikku tabavad: kuidas kirjutada, kas ma olen piisavalt hea, kas ma olen dekadentlikuks kirjanikueluks liiga paheline, kas sellel romaanil on üldse mõtet, kas kohvikus võltsprillidega ajalehe lugemine teeb mind kultuursemaks? Enrique üürib kirjanik Marguerite Duras’ juures pisikese katusekambri ning võtab omale auasjaks, pidevalt võlgu olla nagu musketär.Ta üritab kopeerida Hemingway laia stiili, püüab kirjutada eriti intelligentset raamatut ning leida Pariisist seda võlu, mille leidis kultuurirahvas sealt umbes viiskümmend aastat varem.

Vila-Matas püüab vältida nostalgiat ning ei koonerda oma kahest Pariisi-aastast rääkides eneseirooniaga, aga miski talle sealt külge jäi, naiivsust vähemaks jäi, esikromaan (tegelikkuses teine) valmis sai ning mõne kuulsusega trehvas ta samuti kokku, nii et noore mehe kohustuslik Pariisi-programm sai justkui täidetud.

Stiil kannab hispaaniakeelse maailma pitsrit, ehk siis on tegu sagedate (tahtlike) kordustega ning natuke sunnitud lihtsusega. Võib-olla on ka asi keele struktuuris, ehk ei suuda põhjamaine keel seda lõunamaist rütmi nii hästi tabada, kuigi tõlkija on silmnähtavalt head tööd teinud. Teisalt on hispaania keelele omane ju teatud morbiidsus ja selle toob romaan jälle ilusti välja.

Pariis ise on aga legend. Kuidas see lause raamatust kõlaski? “Kui oled kord Pariisis elanud, on võimatu kuskil mujal elada. Ka Pariisis mitte.” Ma usun, et igaühe jaoks on kuskil üks selline Pariis.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s