Anjali Banerjee “Haunting Jasmine”

Anjali Banerjee. Haunting Jasmine. 2011. (“Die Bücherflüsterin”)

Põrgutee on heade asjadega sillutatud. Kujuta ette, et sa oled väikeses hämaras raamatupoes. Seinad on maast laeni raamatuid täis, mängib mahe eelmise sajandi prantsuse muusika, tillukesest kohvikust imbub kohvilõhna. Sul on seljataga rõve tööpäev, nii et tunned end siin kui paradiisis. Ja siis näed raamatut, mis räägib justkui raamatutest. Mis võiks veel toredam olla? Sa mõtled endamisi:”No nii tore koht küll halbu raamatuid ei müü.” Ostad raamatu ära. Hakkad rõõmsalt lugema…ja silmad aina mädanevad peas. Ükski õudusfilm ei saaks jubedam olla.

Olgu, olgu, mul olid mõningad ootused (Olgem realistid: sellest žanrist midagi head ja originaalset leida on umbes sama tõenäoline kui see,et ma oma tagaaias suure paksu kullasoone välja kaevan. Ja mul pole mingit aeda, tagaaiast rääkimata.), kuna tagakaanelt võis lugeda, et surnud kirjanikud ärkavad teoses ellu ja teevad igasugu trikke. Tegelikkuses oli loo sisuks värskelt lahutatud ja ülimalt kibestunud karjäärinaine, kes peab kuu aega tädi raamatupoodi pidama. Väga vastumeelne kohustus, pealegi abiellub ta noorem õde. Lihtsalt hirmus, see lausa karjub igasuguse enesekontrolli kaotamise ja universaalse inimvihkamise järele. Raamat on üks suur ühedimensionaalsete karakterite paraad: eksmees on loomulikult kõige suurem siga, sõber on muidugi gei, iseloomu muutmiseks piisab paarist päevast, uueks armastatuks on täiusliku mehe vaim, kellest samuti paari päevaga üle saadakse ja raamat lõppeb hindu pulmas, kus naine uut lootustandvat meest kohtab. Kus on minu surnud kirjanike vaimud?? KUS? Ahjaa, tõesti, paar tükki nagu olid kuskil, aga nende kohalolu piirdus malbete naeratuste ja asjassepuutumatute repliikidega. Mind on petetud! Püha piin.

Vaatasin igaks juhuks amazonist, mida teised lugejad arvanud on… Neli ja pool tärni. Keegi naljatilk oli veel kirjutanud, et “surnud kirjanike vaimud lisavad teosele sügavust”. Kõlab nagu sarkasm.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s