Sihiinimestest ja protsessiinimestest

Scott Adams, legendaarse Dilberti koomiksi autor, rääkis loos Spiegelile oma elust ja tödedest. Sealjuures sönastas ta ümber kulunud lause, et tähtis pole mitte siht vaid teekond.

Tema teooria järgi leidub kahte sorti inimesi. Esimesed seavad omale aina uusi sihte ja teevad nende täitumise nimel tööd. Teised ajavad omi asju, lähtudes „protsessist“ ja mängureeglitest ning loodavad samuti kunagi mingisse sihtpunkti välja jöuda, aga kui see ei juhtu, siis pole sellest ka midagi hullu. Näitena oli esimese puhul toodud inimene, kes otsustab viis kilo alla vötta ning ei pölga selle nimel ära ühtegi dieeti. Tüüp number kaks oleks inimene, kes otsustab lihtsalt tervislikumalt toituma hakata, täpne kaalunumber pole talle siinjuures esmatähtis.

Esimesed elavat pidevalt suures ebaönnes – önn tuleb ju alles saavutusega. Ja kui tuleb saavutus, jätkub önne vaid möneks hetkeks, siis tuleb ju uus eesmärk leida ja inimene on jälle ringiga sügavas önnetuspunktis tagasi.

Ei tea…Selle mehe sönades, kes töötas 15 aastat vihatud kontorites ning ei pea neisse nüüd enam kunagi jalga töstma, on ju oma töetera sees. Tee seda, mis natukenegi meeldib ja asi läheb kunagi paremaks Ja kui ikka ei lähe? Siis oled vähemalt teinud seda, mis natukenegi meeldib. Kui elada nii, et pead iga päev tegema tööd, mida üdini vihkad, siis vöid ju olla oma alal hea, vöid olla isegi kuratlikult hea, aga ainus, mis sa sellest saad, on enese poolekstömbamine ja maohaavad. KKK – kahetsus, kurbus, katarr.

Kas on üldse mötet tahta töusta karjääriredelil firmades, mille körval sa seisaksid ja aplodeeriksid, kui need homme körge leegiga pölema süttiks? Kuigi…nagu Scott Adams töestas: mönikord jöuad tööni, mida armastad, läbi töö, mida vihkad…ja läbi jöulise kannapöörde. Tema koomiks rajaneb ju suuresti noil pörgulikel kontoriaastatel.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s