William Dalrymple “Xanadus”

William Dalrymple “In Xanadu”

See on üks neist vähestest raamatutest, mille kohta võib öelda, et selle sisu on sama masti nagu teose enda käitumine. Reisiraamatule omaselt nõudis “In Xanadu” minuni jõudmine palju aega ja hulgaliselt eksirännakuid. Esimest korda jäi see mulle kuskil portaalis juba kaks aastat tagasi silma, kuid ju polnud mingit head pakkumist. Esimest korda püüdsin seda osta kevadel – ja pakk läks kaduma. Püüdsin teda osta suvel – ja pakk läks kaduma. Kuid kolm on kohtu seadus ja sain lõpuks ometi teose ühelt obskuurselt netilehelt kätte.

Mulle Dalrymple meeldib. Ta kirjutab üsna lobedalt, valab põnevaid fakte lausa solgiämbiga kaela, kuid ei mõju sealjuures õpetavalt. Pigem eneseirooniliselt. Ja loomulikult on ta paljude rännuhimuliste inimeste jaoks suur juht ja õpetaja.

Antud raamatu pani ta kirja juba napilt kahekümne kolme aastaselt, kui sõbra/endise tüdruksõbraga Marco Polo jälgedel Vahemerelt Xanadut otsima rändas. Kaasas polnud tal suurt midagi peale Cambridge soovituskirjade, Dostojevski, kaartide ja nooruse igavese usu, et kõik läheb lõpuks alati hästi. Lõpus lähebki ja raamatust on saanud tõeline legend, mis figureerib tugevalt kui mitte kõigi aegade reisikirjade esikümnes, siis esikahekümnes ikkagi.

Peale huvitavate ja teravmeelsete tähelepanekute on Dalrymple seda raamatut kirjutades küll piisavalt noor, et teinekord asjadele mustvalgeid hinnanguid anda. Samas – kes meist võib veel öelda, et läbis 12.000km(?), pääses mõrvalembeliste mägilaste külast eluga fotosid tehes, võitles end läbi ametnike armaada, talus kuude kaupa ebamugavusi, sattus liivatormi, aasia külaarstide kätte ja mutantide asulasse ning leidis seadusesilma eest põgenedes poolmüütilise Khublai khaani pealinna? Sellega spoilerid lõppevad. Lugege ise ja tundke rännukihku!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s