Valdur Mikita “Lingvistiline mets”

Ja nüüd parim viimati loetud raamatutest: Valdur Mikita “Lingvistiline mets”. Ühiskonnas palju kaja tekitanud raamat on kuulsuse auga ära teeninud. Ei mäletagi teist sellist Eesti teost, ei sisult ega vormilt, mis tekitaks oma kõrgelennulistest, sageli hulludest mõtetest hoolimata tunde nagu viibiks parasjagu maal vanaema juures. Seda raamatut lugedes on tunne nagu olekski lõpuks koju jõudnud.

Mikita räägib suhteliselt lühikeste lõikude-peatükkide kaupa Eestist, eestlusest, teadvusest (mille ehe avaldumisvorm on mets) ning teeb seda kõike üdini originaalsel viisil, nii et iga lühikesena esitatud mõtte sisse mahub hulganisti teisi. See teeb Mikita raamatu ise metsasaraseks – millekski, mis on seest palju suurem kui väljast.

Eesti teekond ürgookeanist metsas asuva vana suvilani, kus on oma koha leidnud internet ja seenekorv, on omapärane ka seetõttu, et seal ei ole otsest kriitikat ja negatiivsust. (Realismi ja negatiivsust aetakse viimasel ajal liiga tihti omavahel segamini.) Asju vaadeldakse sellistena nagu nad on või hoopis uudse (ja heatahtliku) nurga alt ja hinnangute andmine (v.a. poliitikale) jäetakse täies ulatuses lugejale. Sellepärast suudabki Mikita oma lihtsate lausete ja sügava erudeeritusega kraapida eestlasest lugeja olemust nii, et välja kooruks taas laps, kelle ees on maailm jälle valla. Raamat, mis suudab sellise tunde tekitada, on igati lugemist väärt.

“Lingvistiline mets” on nagu inimene ise – kogumik kõigest pahnast, mis temasse elu ja ajaloo vältel kogunenud on. Või nagu sõber, kelle kõikide vaadetega absoluutselt nõustuda ei saa, kuid kelle kurtmised sügisõhtuti ikka ära kuulad, ka kümne aasta pärast, kuna see teema moodustab ainult pisikese osa tema suurest olemusest. Sest lõpuks viivad kõik teed väikese metsataluni, kus on seened, vana õunapuu ja hingerahu.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s