Valdur Mikita “Lingvistiline mets”

Ja nüüd parim viimati loetud raamatutest: Valdur Mikita “Lingvistiline mets”. Ühiskonnas palju kaja tekitanud raamat on kuulsuse auga ära teeninud. Ei mäletagi teist sellist Eesti teost, ei sisult ega vormilt, mis tekitaks oma kõrgelennulistest, sageli hulludest mõtetest hoolimata tunde nagu viibiks parasjagu maal vanaema juures. Seda raamatut lugedes on tunne nagu olekski lõpuks koju jõudnud.

Mikita räägib suhteliselt lühikeste lõikude-peatükkide kaupa Eestist, eestlusest, teadvusest (mille ehe avaldumisvorm on mets) ning teeb seda kõike üdini originaalsel viisil, nii et iga lühikesena esitatud mõtte sisse mahub hulganisti teisi. See teeb Mikita raamatu ise metsasaraseks – millekski, mis on seest palju suurem kui väljast.

Eesti teekond ürgookeanist metsas asuva vana suvilani, kus on oma koha leidnud internet ja seenekorv, on omapärane ka seetõttu, et seal ei ole otsest kriitikat ja negatiivsust. (Realismi ja negatiivsust aetakse viimasel ajal liiga tihti omavahel segamini.) Asju vaadeldakse sellistena nagu nad on või hoopis uudse (ja heatahtliku) nurga alt ja hinnangute andmine (v.a. poliitikale) jäetakse täies ulatuses lugejale. Sellepärast suudabki Mikita oma lihtsate lausete ja sügava erudeeritusega kraapida eestlasest lugeja olemust nii, et välja kooruks taas laps, kelle ees on maailm jälle valla. Raamat, mis suudab sellise tunde tekitada, on igati lugemist väärt.

“Lingvistiline mets” on nagu inimene ise – kogumik kõigest pahnast, mis temasse elu ja ajaloo vältel kogunenud on. Või nagu sõber, kelle kõikide vaadetega absoluutselt nõustuda ei saa, kuid kelle kurtmised sügisõhtuti ikka ära kuulad, ka kümne aasta pärast, kuna see teema moodustab ainult pisikese osa tema suurest olemusest. Sest lõpuks viivad kõik teed väikese metsataluni, kus on seened, vana õunapuu ja hingerahu.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s