Pankaj Mishra “From the Ruins of Empire”

Pankaj Mishra. From the Ruins of Empire. 2012

Tavaliselt on ajalooraamatud väga valge inimese kesksed. Sada aastat tagasi ülikoolipingis tuli mõnikord ka euroopavälist ajalugu õppida ja siis oli laias laastus kaks suhtumist kaugete maade rahvastesse: kas haletsus vaeste, väikeste eksootiliste inimeste vastu, kellel polevat nii suurt ajalugu ette näidata kui eurooplasetel. Või siis ikka see liin, et valge inimene tõi tule ja kultuuri ja olgu maailma rahvad selle eest tänulikud. Ei saa öelda nagu hiilgaks Euroopa ülikoolide raamatukogud teostega, mis oleks kirjutatud Aasia või Aafrika perspektiivist. Ega neid suurt ei tõlgita-levitatagi ja nii jääb see perspektiiv kättesaadavaks vähestele asjassepühendatutele.

Sellepärast on Mishra teos erandlik, kuna püüab näidata Lähis-Idas ja Aasias toimunud sündmusi kohalike perspektiivist, aga samas piisava akadeemilise distantsiga, et mitte nii tavalisse “nemad pahad-meie head” üldistusse laskuda.

Mishra on jaotanud oma lood küll geograafiliste punktide, küll elulugude järgi eraldi peatükkideks, aga juba üsna teose alguses saab selgeks, et hiina Afganistani teisitimõtlejad mõjutasid Jaapani dissidente samasugusel määral nagu Pariisi intellektuaalid Peterburi salongivestlusi. Ka see on mõnusalt asiaatlik perspektiiv, kus kõik (paljud) sündmused on omavahel tihedalt seotud ja ükski mõte ei ela oma elu isoleerituses.

Algab see raamat kirjeldusega, kuidas Egiptus, Hiina ja India aina enam ja enam oma võimu kaotasid ja koloniaalseteks ripatsiteks muutusid. Järgnevad katsed iseseisvust taastada ja esile kerkivad natsionalistlikud mõtlejad. Mishra näitab, kuidas asiaadid Euroopasse õppima saadeti, et eurooplasi “nende endi relvadega” lüüa. Kuidas mõni Pariisis halva kohtlemise osaks saanu radikaliseerus. Kuidas valgete tühjad lubadused (Wilsoni lubadus enesemääramisõiguseks ei käinud kaugeltki Euroopast väljajäävate riikide kohta) ja nende tekitatud majandusprobleemid rahvad valgete vastu üles ärritasid. Kuidas rahumeelsetest demonstratsioonidest militaarne natsionalism välja kasvas ja kuidas me saime sellise maailma nagu meil praegu on.

Väga hariv lugemine, sest isegi kui kõigega nõustuda ei saa, on ainuüksi teine, värskendav perspektiiv raamatu väga suureks plussiks. Lisaks elustab Mishra oma teoses inimesed, kellel oli kolmandate riikide ajaloos hiiglaslik roll, aga keda tänapäeva Euroopa ajaloodiskursus kuidagi tunda ei taha (või kelle mõtteid seostatakse vaid ekstremismiga): Liang Qichao, Jamal al-Din Al-Afghani,Kang Youwei, Tagore (hüva, teda tuntakse sellest nimekirjast kõige enam), Kazuko Okakura jt. Põnevate saatustega inimesed põnevate sündmuste keerises. Kuigi raamat on veidi kuiva stiiliga ning nõuab lugemisel süvenemist (eriti kui tegelased hakkavad väga ootamatutes kohtades korduma), korvab materjali rohkus selle vea.

Advertisements

One thought on “Pankaj Mishra “From the Ruins of Empire”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s