Miranda Seymour “Noble Endeavours”

Inglise kirjanik/biograaf/kirjandusteadlane Seymour kirjeldab käesolevas teoses Inglismaa ja Saksamaa vahelisi diplomaatilisi suhteid alates 19. sajandist kuni umbes 20. sajandi lõpuni läbi (peamiselt) diplomaatide ning aadlike elulugude.

Kui tänapäeval eestlasena rääkida, et Teises maailmasõjas sõdis üks vanaonu venelaste ja teine sakslaste poolel, siis tekitab see tavaliselt suurt arusaamatust. Seymouri jaoks on säärane perekondade lõhestumine üheks läbivaks motiiviks: kuidas osa perekonnast sõdade tõttu sajandivanused maaomandid ja ettevõtted teises riigis kaotas, kuidas ühe pere kolm poega teenisid

truult Hitlerit ja neljas osales samal ajal Stauffenbergi vandenõus. Kuidas sõda inimesed teise riiki paiskab ning mis tunnetega oma uude kodumaasse suhtutakse. See on raamatu inimlik plaan.

Teiseks liiniks on Saksamaa ja Inglismaa vahelised kontaktid – alates riiklikest, lõpetades majanduslike ja kultuuriliste sidemetega. Kuidas kahe riigi monarhid enne Esimest maailmasõda hea tahte etendusi andsid. Kuidas reisivad kultuuriinimesed võõra maa rahva oma kodumaad armastama panid…

Ja siis on seal veel kolmas liin: poliitika. Sõjast sõtta sattumist kirjeldab Seymour pideva libisemisena: küll ei viitsinud ministrid oma informantide raporteid läbi lugeda, küll jäid välismaiste sõprade hoiatused kuulamata, küll olid diplomaatidel isiklikud sümpaatiad risti jalus ja segasid reaalsuse nägemist.

Kokkuvõtvalt oli tegu haarava raamatuga, mida lugedes hakkab film veidikene silmad eest läbi jooksma. Ainus suurem kriitikanool lendab autori liigse kveekerite-armastuse pihta: nende kiitmine käib tal igast peatükist läbi nagu raudpolt, kuigi samal ajal oleks võinud rohkem tegelastesse/tegevusse süüvida, sest paljudest tegelastest hüppab Seymour lihtsalt üle ja kirjeldab selle asemel (näiteks) pigem üksikasjalikult mõnda hommikusööki.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s