Wolf Haas “Silentium!”

Wolf Haas. Silentium!. 1999

Austria krimikirjaniku auhinnaväärilne teos, mis viib kokku Salzburgi poisteinternaadi, linna tähtsaimad pidustused, poisse nagistava piiskopikandidaadi ja eradetektiiv Brenneri, kes saab omale peagi ootamatu abilise.

Endine politseinik, eradetektiiv Brenner kutsutakse Salzburgi poistekooli, et uurida endise õpilase süüdistusi, millekohaselt olevat tänane piiskopikandidaat teda duširuumis kabistanud. Õige pea selgub, miks see delikaatne asi kiirelt korda on vaja ajada: nimelt on sellest poisist saanud Salzburgi kontserdiseeria asepresidendi väimees ning see tutvus võib piiskopikandidaadile koha maksta. Kuid enne veel, kui Brenner kuulujuttude levitajaga rääkida jõuab, leiavad kaks koolipoissi mehe 23 osas lauajalgpalli laua seest. Detektiiv satub varsti juhtumi jälgedele, mille kõrval kahvatuvad isegi pedofiiliasüüdistused.

Haasi mahlases austria kõnekeeles kirjapandud loo ühes suureks väärtuseks on tema stiil, mis suudab ühest küljest ka väga veriseid ja jubedaid kohti maandada, teisalt aga suurepäraselt pinget üleval hoida. Ja mis seal salata, mõned osad on lihtsalt mõnusalt ja mahlakalt kirja pandud, et ajab vägisi muigama, kuigi just need kõige lõbusamad stseenid kipuvad kõige jubedamad olema. Seegi on kunst ja väga muhe lugemine. Kuna Salzburg on tuttav (ka ilma isikliku tutvuseta saab kamaluga koloriiti), annab see tekstile samasuguse lisaväärtuse nagu mõnusad torked kiriku ja riigi vastu. Kuid tõlkijale võib see kujuneda päris korralikuks pähkliks.

Stiilinäide:

“Sa pead teadma: majanduspetiseid, konkursivendi, erapankureid ja kogu seda tsunfti tänapäeval vot tihti enam vanglasse ei pistetagi, kuna riik ütleb: mina ei saa nende halva mõju eest teistele kinnipeetavatele vastutada. Seepärast “vahendamine”, seal nõuab kohus, tee paar nädalat sotsiaaltööd, siis on meie vahel kõik jälle hästi.”

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s