Nancy Huston “Murrangujooned”

Nancy Huston. Murrangujooned. Loomingu Raamatukogu 2012

Neli põlvkonda. Neli sünnimärki. Nelja kuueaastase hääled. Üks unustamatu raamat.

“Murrangujooned” kirjeldab nelja kuueaastase minategelase suu läbi ühe perekonna saatust mitme aastakümne vältel ja analüüsib elu korduvaid ja kordumatuid mustreid. Igaühel neist tegelastest on oma hääl ja iseloom ning lugejal on tunne nagu tõmmataks ta nappide piltide kaudu otse jutustaja maailma. Ärahellitatud Sol, võimuka emaga perest pärit Randall, Sadie, kes kasvas vanavanemate juures ajal, mil tema ema muusikukarjääri üles ehitas ning ektsentriline ja traagilise saatusega Erra – igaüks jutustab vaid üheainsa episoodi oma elust. Sellest piisab, et vastata eelmises osas tekkinud küsimustele, avada jutustaja enda karakter ja katta tegelikult ühe põlvkonna lugu. Küsimustele, mis ühel jutustajal lahtiseks jäid, annab vastuse eelnev põlvkond. Just nii see raamat konstrueeritud on – olevikust minevikku.

Raamatu esimest osa lugema hakates tekkis küll paar küsimärki (Kuna otsad olid lahti, tundus asi väga hüpiklik ja toores) ja kuna aega oli päris vähe, kaalusin oma nõrkuses raamatu poolelijätmist. Tagantjärele on hea meel, et ikka vastu pidasin: asi läks lehekülg-leheküljelt aina paremaks, sest autor oli suutnud oma tegelastele väga intrigeerivad olukorrad välja mõelda ning igasse situatsiooni poolt-ja vastasmängijad luua.

Tõenäoliselt oli see üks mu viimase aja paremaid Loomingu Raamatukogu lugemisi. Järge ootab veel terve virn asju, sealhulgas ka too äraspidine Aasia ajalugu, mis võiks igaks juhuks igal 20. sajandi arengute vastu huvi tundval inimesel öökapi peal olla. Mitte sellepärast, et ta nii hea oleks, vaid seetõttu, et ta annab Lääne retoorikale (ja islamimaades toimuvale) huvitava perspektiivi. Vaatenurkade paljusus ei tohiks intelligentse inimese peas kuidagi probleeme tekitada.

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s