Rebecca Solnit “Eksimise teejuht”

Rebecca Solnit “A Field Guide to Getting Lost”. 2005

Kuidas kirjutada raamat eksimisest kui nähtusest? USA ajaloolane Solnit põimib omavahel teaduslikud kontseptid (seletamaks eksimise tähendust erinevatel ajajärkudel/ erinevaid eksimisvõimalusi), omaenese ning USA ökoloogilise ajaloo ning tulemus on justkui pisike aardekirst, milles iga lause vaat et kullana sädeleb. Rahulikus ja võrdlemisi lüürilises stiilis jutustab Solnit retkest kuivanud Soolajärvel, kadunud vanaemadest, kõrbeloomadest, surmast ja elumuutvatest otsustest. Kuid ennekõike on see raamat inimestest, kes mõnda eksimise aspekti kehastavad: indiaanlaste kätte sattunud ja vägisi lapsendatud noored, Pariisi kunstnik ja judoka, kelle parimaks tööks oli õhumüümine, kõrbemehest, mägedesse eksinud inimesed, naine, kes jäi pungiajastul elule alla… Igaüks neist nappide sõnadega joonistatud loost kõnetab lugejat mingil tasandil. Mõnikord ehk ka sellisel tasandil, millest lugejal veel aimugi polnud.

“Ma kõndisin tagasi – minu seljataha jäi saar ning mu ees oli varemetes Soolapalee, kus ootas džiip – tagasi igapäevaselt täiskuhjatud maailma. Kuid üsna mu alguspunkti lähedal oli maastikul veel üks üllatus varuks: rida madalaid lohke, kus vesi oli soolakristallideks kuivanud. Seal olid roosivaip, heinakuhi, lumehelbeväli – kõik mudasest soolast moodustunud. Kuid kui ma proovisin väikest osa pruunide rooside kogumikust välja lõigata, muutusid nad hetkega vähem ilusateks. Mõned asjad on meil olemas vaid niikaua kuni nad kadunuks jäävad; mõned asjad ei ole kadunud vaid niikaua kuni nad kauguses asuvad.”

“Lood purunevad. Või sa kulutad nad ära ja jätad maha. Aja jooksul kaotab lugu või mälu oma väe. Ajapikku saab sinust keegi teine. Vaid siis, kui meest saab tolm, oled sa vaba.”

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s