Robert Holdstock “Mythago wood”

Robert Holdstock. Mythago Wood.1986(?)

On nii palju raamatuid. Osa panevad mõtlema suuri ja võimsaid mõtteid. Mõned ärgitavad tegudele. Kolmandatest ei mäleta peale lugemist ridagi. Ning on üks haruldane liik raamatuid, mida saadab säärane keeleline ilu ja fantaasialend, et osa südamest jääb alati raamatulehtede vahele. Ryhope metsatukk on üks sellistest paikadest.

Lihtsuses peitub geniaalsus: tuleb noor mees Teisest maailmasõjast (uusi keelereegleid siinkohal ei tunnista) tagasi. Isa, kellega mees läbi ei saanud, on vahepeal surnud, vend toimetab koos oma värske abikaasaga metsaäärses majakeses. Kohale jõudes selgub, et vennast on saanud inimvare, kes meeleheitel mööda metsatukka luusib ning sinna päevadeks laagrisse jääb. Naine on „kadunud“. Kuna isal oli samuti metsatuka-hullus peal, suhtub mees venna probleemi suure kahtlusega. Kuid aegapisi selgub tallegi tõde: Ryhope pole mitte tavaline mets vaid üks haruldastest paikadest, mis inimkonna legende talletab ja ellu kutsub. Nii elutseb seal mitu Robin Hoodi, lõppematu hulk – Inglismaal väljasurnud – loomi, miskid metsavaimud…ja neid tekib aina juurde. Vend jääb pisikesse metsa mitmeks kuuks kadunuks, kuid samal ajal ilmub välja noor kummalist keelt kõnelev naine, kes kahtlaselt vennanaist meenutab…

Kõige parem asi selle raamatu juures on elav stiil. Elu on igas sõnas rohkem kui rubla eest – Holdstock paneb lugeja kõik meeled proovile. Tema loodud maailm on surmav ning samal ajal lummavalt kaunis. Tema idees,luua paik, mis on suurem seest kui väljast ja kombineerida see inimkonna iidsemate legendidega, on midagi säärast, mis isegi kaua pärast lugemist enam lahti ei lase.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s