Norman Davies “Kadunud riigid”

Norman Davies. Vanished Kingdoms: The History of Half-Forgotten Europe. 2012

Ajaloos on tihti nii, et faktid, mida me ei tea, mõjutavad tänapäeva tugevaminigi kui kogu info, mida me teame. Sest ajalugu on võitjate ajalugu ja kaotajaid armastatakse tihti narratiivist üldse kustutada. Edukultust armastavas ühiskonnas leiab kooliõpikutest pigem näiteid võitjate kui kaotajate kohta. Kuid tihti annavad kaotajad paremaid õppetunde kui”õigel ajal õiges kohas” olnud võitjad.

“Vanished Kingdoms” oli ajalooraamat, mis mulle hullupööra meeldis. Siin sattusid kokku võrdlemisi hea uurimustöö ja ladus stiil – kombinatsioon, mis teadusmaailmas aina haruldasemaks muutub. Davis kirjeldab valitud Euroopa riikide tekkimist, õitseaega ja langust niiviisi, et lugeja elab neile kaasa nagu pärisinimestele. Raamatu suureks väärtuseks on ka asjaolu, et esitatud info on suurepärane: isegi pärast mitut aastat ülikoolis polnud ma mõnest riigist (Alt Clud) midagi kuulnud ja pidasin nt Burgundiat üdini prantsuse territooriumiks (aimamata, et selle piirid on üle kümne korra päris tõsiselt muutunud).Davis joonistabki välja Euroopa salajased piirid ning jõujooned ja toob üllatavaid tõendeid selle kohta, kui visalt mõned väärtused rahvakildu kinnistunud on

. Raamatut võib pidada õnnestunuks, kui ta suudab lugejas nii sügavat huvi tekitada, et too enam tundide kaupa internetisügavustest välja ei tule ning teemat ise edasi uurib. Hasart, millega ma Rooma riigi langusejärgset aega (mida entusiastid tavaeurooplase jaoks kõige vabamaks/paremaks ajajärguks nimetavad) uurisin ja Burgundia puhul vihatud “Nibelungide laulu” ette võtsin, ütleb raamatu headuse kohta rohkem kui mitmeleheküljeline retsensioon.

*Luuletused ja kõrvalpõiked kadunud keeleruumidesse on omaette rosin.

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s