Emilio Salgari “Sandokan. Mompracemi tiigrid”

Emilio Salgari. Sandokan, Die Tiger von Mompracem. Neu-Isenburg 2009. Esmatrükk 1900

Kuigi enamjaolt osatakse sajandivahetuse seikluskirjandusest vaid käputäis näiteid tuua, elas ja öitses see zanr tublisti. Unionsverlag, kellel on komme selliseid vanu bestsellereid trükkida, andis paari aasta eest välja Salgari (eluaastad 1862-1911) “Mompracemi tiigrid”.Itaalia päritolu Salgari oli oma eluajal praktiliselt kultuskirjaniku staatuses ning tal tuli jutukesi nagu Vändrast saelaudu. Edust hoolimata oli Salgaril traagiline saatus. Tema naine läks hulluks ja kui ta 1911. aastal löplikult kinnisesse asutusse suunati, ei suutnud kirjanik selle saatuselöögiga toime tulla ja vöttis endalt elu. Temast jäi maha kolm last, kellest üks poeg isa jägedes käima hakkas.

Sandokan, Birma päritolu piraat, oli üks tema armastatumaid tegelasi. Selle mehe pani Salgari elama 19. sajandi teise poole Löunamerele ning tema seiklustest on mitu köidet ilmunud. Antud osas üritab Sandokan ühes oma portugaallasest parema käe Yaneziga oma südamedaami päästa.

Selle raamatu pöhiline väärtus seisneb ajas, milles ta kirjutatud on. Kui keegi tänapäeval sellist lugu müüa üritaks, peaks toimetaja sellest suure punase pastakaga üle käima, sest geograafiliste ja loomastikku puutuvate faktidega on kirjanik väga vabalt ümber käinud (nagu näiteks orangutani ja panteri surmaheitlus) ning körvaltegelased on päris ühekülgsed, aga kui nendest puudustest mööda vaadata, näeb ehk tolleaegse lugeja maitset ja see on ka väärtus omaette. Pärast modernse kirjanduse üledoosi on päris huvitav lugeda sellistest väärtustest nagu julgus, au ja vastuhakk vöimule.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s