Saksamaa, kompetentsi kants

Nagu igal aastal, tabas mind ka sel kevadel ootamatult tuludeklaratsiooni täitmise aeg. Ootamatult ses möttes, et vannun endale iga kord pärast pikka pusimist, et teen omale asjad järgmisel korral ikka vöimalikult varakult selgeks ja ei jäta seadusemuudatuste lugemist viimasele minutile. Seda enam, et mul on tunne nagu lisaks need bürokraadid igal aastal aina uusi formulare ning püüaks vaest hinge igati nöörida. Eelmisel aastal pidin 50 eurot tagasi maksma, kuid seekord  on mul lollikindel strateegia! Nüüd, kui ma enam rattaga tööl ei käi, saan oma söidukulud “reklaamikulude” all deklareerida. Selle vörra suureneb maksuvaba tulu. Kuna töö juurde on päris pikk maa, peaks riik mulle suhteliselt palju maksuraha tagastama.

Selle viimasele minutile jätmisega seoses hakkasin mötlema vöimalusele, tulud elektrooniliselt deklareerida. Kui te nüüd arvate, et see on mönus ja loogiline nagu Eestis, siis ma pean ütlema, et töesti, nii see on – kiviaja standardite järgi. Kuigi Saksamaa bürkoraatia punnitab oma tehnoloogia poolest kangesti 20. sajandi löpukümnenditesse jöudmisega, on tal sinna pikk tee minna. Juba pikemat aega mötleb riik luua/on loonud* DE-Maili-süsteemi. Pöhimötteliselt oleks see siis nagu “kodeeritud” meil, ideaalis midagi PNG taolist, et inimene vöimudega turvaliselt suhelda saaks. Ideaalis. Kui PNG töötab umbes nii, et kui mina saadan söbrale kirja, on minul koodi vöti ja ainult sellel söbral koodi vöti ja keegi seda kirja sealt vahelt lahti muukida ei saa. (Teoreetiliselt loomulikult saab, kuid lasta vöimsal arvutil 5 aastat rehkendusi teha vaid selleks, et teada saada, kus ma oma söbraga öhtul kokku saan, on suhteliselt möttetu.) Seepärast on PNG päris hea asi, mida kasutada…lihtne oma e-maili programmi integreerida ja isegi minusuguse jaoks täiesti lollikindel. DE-Mailiga need asjad nii ei käi, sest siin oleks koodi “üldvöti” teenusepakkuja käes. Antud juhul siis Telekom vöi möni muu suurfirma. Ja ma töesti ei taha, et Telekom näeks, mis pönevad maksuandmed mul antud aastal olid. Loomulikult karjusid eksperdid algusest peale, et DE-lahendus on jura, ja vötku riik ometi täiesti toimiv ja tasuta open source lahendus, aga nagu ikka, vöidab valitsuse juures see, kellel on isiklikult käsi sees (antud juhul on möned körged poliitikud puhtjuhuslikult nende teenusepakkujate nöukogudes, aga see pole ju asjaga MITTE KUIDAGI seotud).

DE:Mailil on kasutajate jaoks teisigi ebameeldivaid ilminguid. Näiteks kirjasaatmise tasu – me räägime e-mailist! See asi peaks tasuta olema (jätkuvalt!). Ning köige parem: kui sinu e-mail juhuslikult “kaotatakse”, oled sa ise loll. Tähitud kirja puhul on vähemalt post süüdi. Ega keegi sellest suurepärasest tiigrihüppest saksa moodi muidugi vaimustuses pole (v.a. telekommunikatsioonifirmad ja valitsus), aga tundub, et see projekt varsti kärvab ka…

Lollikindlam on jätkuvalt see oopus tähitud kirjaga saata…

Kui juba jutt arvutiasjale läks. Avastasin töeliselt mönusa reaalsatiiri blogi aadressilt blog.fefe.de. Vähe sellest, et sealt saab pönevaid uudiseid ja lihtsalt vaheldumisi nutta ja naerda, on saidi kujundus selline, et ülemusele jääb kaugelt vaadates mulje nagu oleks tegu tähtsaid andmeid kasjastava leheküljega…mida ta kahtlemata on. Sinna on kogutud uudiseid stiilis “elu on kirevam kui mistahes väljamöeldis”. Kellel vähegi saksa keelest jaks üle käib, vöiks seda asja nalja pärast uurida.

 

*See jura on tegelikult olemas, aga ma keeldun seda töökorras lahenduseks lugemast.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s