Arturo Pérez-Reverte “Kapten Alatriste”

Arturo Pérez-Reverte “Captain Alatriste”. London 2006

Endine söjareporter, populaarne kolumnist ja viljakas hispaania kirjanik Arturo Pérez-Revertet peetakse “mööga ja mantli” lugude “taasavastajaks”. Ta kasutab Dumas´le iseloomulikku jutustamisstiili, mida on ühest küljest hea ladus lugeda ja on teisalt värvikas ja pikitud ajalooliste detailidega. Kuskilt jäi silma lause, et autorit on köikidest tänapäeva hispaania kirjanikest köige enam tölgitud. Osa menust on tingitud ka faktist, et mitmest tema raamatust on tehtud Hollywoodi film. Nii sai “Dumas´klubist” linateos “Üheksas värav” ja “La Tabla de Flandes” andis ainest filmile “Uncovered”. Pérez-Revertest vöiks rääkida seni, kuni issanda päike looja läheb, kuid väikese löpufaktina: ta on Redonda kuningriigi (vikipedia andmetel on selline koht töesti olemas) krahv.

Kapten Alatriste on erusöjaväelane 1620. aastate Madridis, kes teenib elatist oma mööga ja möistuse abil ja hoolimata mädanevast söjahaavast on tema möögakäsi körgelt hinnatud. Nii polegi midagi imestada, kui talle tehakse ühel päeval kahtlaselt hea pakkumine: rünnata kahte inkognito reisivat inglast, neid veidi terasega köditada ning seejärel hea tasu järele minna. Kuid asjad pole kunagi nii nagu nad näivad ja möögamees kistakse intriigidesse, mis möjutavad kogu Euroopa saatust.

Raamatute puhul, mis elatuvad suures osas oma värvikast keelest, on vaid kaks valikut: lugeda originaalis vöi oma emakeeles (väga heas tölkes), et seda vääriliselt nautida. Kuna mulle sattus kätte ingliskeelne versioon, siis ei oska ma öelda, kas asi oli rutakas tölkes vöi ongi raamatus nii palju taotluslikke kordusi. Esile tuleb tösta luuletusi – need olid hästi tehtud. Sellegipoolest on see hea lugemine, kasvöi sellepärast, et näitab – ei ole vaja meeletult postmodernismi purssida, et tänapäeval edukas olla. Kes ütles, et hea kirjandus on surnud? Räägi hea lugu korralikult peidetud skeemi järgi ja sa oled omadega mäel.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s