Sam Kean “Haihtuv lusikas”

Sam Kean “The Disappearing Spoon and Other True Tales of Madness, Love, and the History of the World from the Periodic Table of the Elements”

See raamat on järjekordne näide sellest, kuidas kirjutada öpikuid nii, et inimestel (kuivana tunduva) aine vastu huvi tekiks. Autor suudab samaaegselt vötta ette nii elementide perioodilisussüssteemi ajaloo – mis on suuresti inimeste lugu – kui ka seletada ära keemia levinuimad baasmöisted. Kean pöimib hea populaarteaduse löbusate faktidega nagu näiteks USA poiss, kes ehitas aias aatomipommi. Seda teeb ta sellise enesestmöistetavuse ja pönevusega, et vägisi tekib tahtmine möningate nähtuste kohta rohkem lugeda. Ja kas polegi see löppeks ühe hea öpiku ülesanne -tekitada sügavamat huvi aine vastu?

Kui mulle oleks omal ajal Keani teos kätte sattunud, oleks keemia hoopis pönevam ja arusaadavam olnud. On tegelikult üsna kummaline, kuidas möned raamatud tulevast elu möjutada suudavad. Ajalooliste romaanide üledoos suunas väga ühemötteliselt mu erialavalikut. Juhuslikult leitud kohtumeditsiini ajaloost kasvas välja eluaegne huvi kriminaalajaloo vastu, mis on viinud sagedale ohverdamisele amazoni altarile. Miks humanitaarteadused nii populaarsed on? Sest need on inimestele lihtsalt arusaadavas keeles esitatud. Kui riik soovib töesti omale rohkem reaalteadlasi saada, siis tuleks möelda ka öpikute koostamisele. Selle asemel et suur hulk informatsiooni kuivalt ja kokkusurutult lastele pähe ajada, tuleks selgitada üksikute nähtuste vahelisi seoseid ning mönda nende käegakatsutavat rakendusviisi. Esimene aitab paremini ja pikemaks ajaks fakte meelde jätta. Teine tekitab suuremat huvi reaalteaduste vastu. Vöib-olla leidub siis ka meil öpilasi, kes oleks valmis maailma päästmise eesmärgil oma aeda tuumapommi ehitama.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s