Mida pangad kardavad?

Viimasel poolaastal pidid paljud suurpangad kopsakad trahvisummad välja käima. See, et pangad on majanduskriisi taga, pole muidugi kellelegi üllatuseks. Samuti peab olema ütlemata sinisilmne arvamaks, et suurte rahade liigutamisel saab hakkama mustade tehingute ja musta südametunnistuseta. Sellegipoolest: kui vaadata trahvimaksjate nimekirja, hakkab silma üks ühine nimetaja.*

Praeguse seisuga patused pangad:

1)Standard Chartered Bank (Suurbritannia). Kahjutasude-trahvidena väljamöistetud summa: 327+340 mln USD. Üks pöhjustest: ei deklareerinud miljonitehinguid Iraaniga.  327 miljonit maksab USAle selle eest, et tegi tehinguid riikidega, mille vastu USA parasjagu majanduslikke sanktsioone rakendas. Demokraatlik rahandusmaailm.
2)ING (Hollandi pank). 619 miljonit dollarit. Enam-vähem sama pöhjus.
3) UBS (CH). Kahjunöue 450 miljonit dollarit. Pöhjus: pankur Adoboli mustad tehingud ning osaliselt Libori skandaal (mis alles hakkab tuure koguma). Vöimalik, et talt nöutakse veel umbes 1,8 miljardit välja.
4) JP Morgan (USA). Summa: 297 miljonti dollarit, kuna tegi viletsaid hüpoteegitehinguid ning oli üks süüdlane kinnisvaraskandaalis. Saksa DZ Bank tahab temalt veel umbes 537 miljonit eurot saada. Hetkel pole veel teada, mis sellest loost välja koorub.
5) Credit Suisse (CH). Summa: 149 miljonit eurot. Peamiselt rahapesuskandaal (maksis, et uurimine löpetataks).
6) Goldman Sachs (USA). Summa: 550 miljonit dollarit. Sügisel räägiti sellest kui ajaloo suurimast trahvist. Pöhjus: liiga riskantsed tehingud derivaatidega, kahjud ulatuvad reaalselt miljarditesse.
7) Deutsche Bank (Saksa). Summa: 202 miljonit dollarit. Pöhjus: “ilustas” oma finantsaruandeid ja möjutas sellega reitinguid. Maksis muuseas kevadel nimetatud summa, et uurimine löpetataks, kuid nüüd istuvad tal sama asja töttu kukil nii USA finantsjärelevalve, britid kui ka saksa oma BaFin. USA nöuab temalt praeguse seisuga umbes 1,8 miljardit dollarit, mida teised tahavad, on praegu ebaselge, aga kui BaFin midagi leiab, vöib ta nöuda kuni kümme protsenti panga aastakäibest ja see teeb töenäoliselt DB-le korralikult haiget.
8) Barclays (GB). Summa: 370 miljonit eurot. Pöhjus: tunnistas, et manipuleeris Liborit (on ka seoses Euriboriga uurimise all).
9) Ja praegune rekordiomanik HSBC (GB). Summa: 1,92 miljardit dollarit. Pöhjus: rahapesu, kaasaaitamine terrorismile ja muud valgustkartvad toimingud.

Süüdistus on esitatud järgmistele finantsasutustele:
1) Bank of America (USA). Kohtus nöutav summa: umbes miljard dollarit. Pöhjus: suurte kaotustega seotud hüpoteegiäri.
2)Wells Fargo (USA). Summa: 148 miljonit dollarit (Wachovia Securities petuskeem), pluss 3 miljonit kodulaenuskeemide töttu. Väidetavalt oli kohtunik panga käitumisest nii raevunud, et kritiseeris seda asutust päris karmide sönadega.
3) Bank of Scotland. Summa: 150 miljonit börsiindeksi manipuleerimise eest. On pidanud juba miljoneid maksma nt. lohaka andmekäsitluse eest, mis jättis tuhanded kliendid kompensatsioonist ilma.

Seoses Euribori ja Libori manipuleerimisega on hetkel uurimise all järgmised pangad:
1) Deutsche Bank
2)Commerzbank
3) DZ Bank
4) LBBW
5) Helaba
6) Nord LB
7) Landesbank Berlin (köik sakslased)
Kui BaFin (saksa finantsjärelevalve) midagi leiab, ootab köiki trahv, mis vöib ulatuda kuni kümne protsendini ettevötte aastakäibest.
Sama asja töttu uuritakse ka vanu tuttavaid Barclayd (maksis igaks juhuks juba kopsaka summa ära) ning Royal Bank of Scotlandi.

Köigi maksjate puhul tuleb muidugi mainida, et pangad tasusid summa praktiliselt vabatahtlikult, et edasisest uurimisest pääseda. Sellepärast tekib järgmine küsimus: kui HSBC maksab röömsa meelega peaagu kaks miljardit ja teada on, et ta on köva rahapesija, siis mida ta veel varjab? Mis ei tohi avalikkuse ette pääseda? Raha summutab kaebused….Tore on, vötame eeskuju.

Aga mis seal ikka  -alles sai raha pankadele jagatud, nüüd vöetakse see lihtsalt tagasi. Ikka tuttavast taskust tuttavasse taskusse. Kuigi – vörreldes selle “abiga”, mida pangad maksumaksja taskust said, on need summad siin siiski naeruväärsed.

 

*Tegu on väga lihtsustatud nimekirjaga, kuhu kogusin kokku viimasel ajal erinevates suuremates finantsajakirjades ilmunud teated. Täpsemaid detaile saab alati internetist otsida.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s