Tom Reiss “Der Orientalist. Auf den Spuren von Essad Bey”

Originaalis: Tom Reiss.”The Orientalist. Solving the Mystery of a Strange and Dangerous Life”. 2005, mina lugesin 2010. aasta saksakeelset väljalaset(Essad Bei jälgedes). Üks parimaid biograafiaid ja pönevamaid elulugusid, millele ma oma küüned taha saanud olen.

Raamat räägib ühest kahekümnenda sajandi möistastuslikumast kujust. Lev Nussimbaum, juudisoost aserbaidzaani ölimagnaadi poeg, elas ta lapsena üle kommunistliku terrori, pögenemise läbi körberiikide, muuhulgas Iraani. Noorukina emigreerus ta isaga Saksamaale, kus temast sai vördlemisi örnas eas üks oma aja kövemaid lingviste. Oma vöörapärasust maskeeris ta veel suurema vöörapärasusega, stiliseerides end möistatuslikuks Essad Beiks,araabia printsiks, kandes mitme araabiariigi rahvaröivaid. Mees oli uskumatu polüglott, tal olid pönevad suhted pönevate naistega, ta kirjutas raamatuid ja hullutas toonast meediat, kes ei saanud kuidagi mehe töelisele identiteedile jälile – mida veel tahta? Reiss väidab, et Essad Bei sulest on pärit ka romaan “Ali ja Nino”, mida peetakse (Saksamaal) üheks maailmakirjanduse kaunemaiks armastusromaaniks (ja ega sel töesti viga pole). Teose autorluse üle käivad vaidlused muuseas tänase päevani, kuna Essad Beil oli rumal komme raamatuid signeerida nagu jumal juhatas.

Miks lugeda:
– haarav isiksus, kelle kohta on neetult vähe teada
– hästi kirjutatud biograafia (fakte vöib alati igatepidi intepreteerida, aga selle teose puhul on närimine ebaaus)
– pönev taustainfo Esimese maailmasöja-aegse Aserbaidzaani, kahekümnendate moslemiriikide, juugendstiili Saksamaa kultuurielu kohta. Muuhulgas selgub, kuidas suhtusid Hitleri töusu möned olulised Saksa ja Austria kultuuritegelased. Siit saab aimu ajaloo nende tahkude kohta, millest nii-öelda kooliajalugu tavaliselt vaikib (ja millest ülikooliajaloolgi sooja ega külma ole).
– raamat on pooleldi seiklusjutt, pooleldi hea ajalooline uurimus

Advertisements

One thought on “Tom Reiss “Der Orientalist. Auf den Spuren von Essad Bey”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s