Wilhelm Genazino “Önn önnekaugetel aegadel”

Wilhelm Genazino “Glück in glücksfernen Zeiten” 2011

Üks väike hullumeelne raamat, millel pole erilist tegevusliini, kuid mille üle vöib tundide kaupa vestelda ja igasuguseid hulle kirjandusteooriaid välja möelda.

Peategelane on neljakümnendate alguses mees, kel on küll filosoofiadoktori kraad, kuid kes töötab olude sunnil pesumaja osakonnajuhatajana. Meest iseloomustavad kaks omadust: Esiteks vihkab ta üle köige köike seda, mida peab väikekodanlikuks sunniks. Teiseks on tema ainukeseks röömuks pisikeste tänavastseenide jälgimine. Olles vihane vöi erutunud, suudab vaid pilk nt. saiakest söövale lapsele ta hinge rahu tagasi tuua. Ta elab juba kümnendat aastat oma pangajuhatajast söbranna juures ning on ebameeldivalt üllatunud, kui too järsku last saada tahab. Igatahes suudab ta oma petmismaania käes kannatava ülemuse poolt vallandatud saada ning maandub pärast hüsteeriahoogu psühhiaatriahaiglas, kus ta end üle ootuste önnelikult tunneb.
See on raamatu süzhee. Vormilt…koosneb see peamiselt nendestsamadest tänavapildikestest, mida mees suure hoolga kirjeldab. Kellele meeldivad absurd, hullumeelsus ja siia-sinna peidetud vihjed tänapäeva elu meeletusest, on selle öhukese raamatuga oma önne leidnud.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s