Neil Gaiman “Ameerika jumalad”

Neil Gaiman “American Gods”. 2001

Shadow Moon on lihtne ja tõsine mees, kes kannab parasjagu karistust pangaröövi eest. Ega tal midagi häda polegi, sest ta teab: vaid nädal ja ta on jälle vabaduses, kus teda ootavad naine Laura ning sõber, kes annab talle tööd spordikeskuses. Siis aga teatab vanglaülem, et nii naine kui sõber on autoõnnetuses surma saanud ning Shadow lastakse varem vangist välja, et ta matustele minna saaks. Lennukis kohtab ta imelikku vanameest Wednesdayd, kes näib Shadowi saatusest liigagi hästi informeeritud olevat ning pakub talle tööd. Tingimused kõlavad lihtsalt:tuleb olla autojuht, jooksupoiss ning mõnikord pahadele poistele haiget teha. Ning juhul kui tööandja surema peaks, tuleb pidada surnuvahti. Shadow pole tööandjast just vaimustuses, kuid endine vang ei saa pirtsutada. Seejärel ilmuvad igast nurgast välja tegelaskujud, kes väidavad end olevat jumalad – illegaalse maailma piirimail elavad jumalad – ning näib, et sõda uute jumaluste – interneti, meedia jt vastu on algamas.

Ma olen mitu aastat selle raamatu retsensioone lugenud, aga alles nädal tagasi leidsin ma selle raamatu puhtjuhuslikult suurest raamatupoest. Ju oli sellest uus trükk tehtud. Igatahes ei pidanud ma seda ostu kahetsema, sest raamat oli tõesti väga hea. Poolenisti fantasy, poolenisti identiteeidotsing, voolav stiil ja head mõtted – kõik nõuded mõnusale raamatule on täidetud.

Mõnus, aga siiski kurb. Kuna suurem osa jumalaid on samahästi kui unustatud, elavad nad üsna inimese kombel, nii hästi-halvasti kui võimalik. Enamus tegeleb pettuste või ennustamisega, mõni on läinud ökopoe-trendi teed, mõned töötavad lõbustuspargis… Seda võib õige natuke tänapäeva kesk/ülemklassi kadumisloona võtta.

Või siis üldse ühiskonna muundumise loona. Vastanditena vaene-ürgne-ehe vs. puhas, korralik, hingetu.

Või lihtsalt ühe hea, veidi musta ja melanhoolse loona mehest, kes oma lepingule truuks jääb. Eks seegi ole müüt ja jumalale vääriline tegu.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s