Mukhtar Mai “Autu”

Originaalis: Mukhtar Mai “Déshonorée”, 2006 Pariis/München

Üks neist raamatutest, mis vererõhu rekordkõrgusele ajavad ning inimesi massiliselt feministide ridadesse tõukavad.

Mukhtar Mai elas kahekümne kaheksa aastaselt läbi sarivägistamise, sest nii kogukonnakohus otsustas. Põhjus – tema kaheteistaastane vend olla põllu peal naaberklanni naist vaadanud. Kõik eeldavad, et Mukhtar teeb pärast vägistamist enesetapu, õnneks hoiab ema naist tagasi ning Mukhtar otsustab hoopis kohtutee kasuks – Pakistanis ebatavaline käik. Järgneb pikk retk läbi islami “õigussüsteemi”, mille käigus naine (vähemalt osaliselt) õigluse saab. Saadud kahjutasuga loob siiamaani kirjaoskamatu naine külasse tütarlastekooli ning temast saab Pakistani rõhutud naiste sümbol. Kuid võitlus pole veel lõppenud…

Kes selle temaatikaga vähegi tuttav, teab, mis raamatust leida võib. Lisaks Mukhtari juhtumile on toodud veel kümneid näiteid naistevastase vägivalla kohta. Kuigi Pakistan on näiliselt demokraatilik riik, on siiski tegu islamiühiskonnaga, kus inimesed pöörduvad pigem (tasuta) kogukonnakohtusse (mida juhivad küla mõjukamad liikmed), kui ametliku kohtusüsteemi poole. Liialt pole naistel mitte mingisugust sõnaõigust… Nagu öeldud, on vererõhk peale lugemist laes ning viha (islami)meeste vastu on päris suur. Et nagu mida pead sa lõuad pidama ja ootama, kuni mees sinu eest otsustab? Et valitsuste ainus mure on see, kuidas nad küll välismaises meedias kujutatud on? Et pool rahvastikust ei lähe neile üldse korda? Et naine ei peakski haridust saama, kuna siis on ju mehel raskem teda kontrollida?

Ma tahaksin öelda, et Läänes sellist probleemi ei eksisteeri, aga senikaua, kuni on olemas niinimetatud “mehed”, kes arvavad, et naised on ise alati kõiges süüdi, peabki lokkama see paljukirutud võitlev feminism. Sest millegi muuga vist inimeste sisseharjunud käitumismustreid ei murra. Või siis tuleb naistel öösel mees kinni siduda ning senikaua praepanni otstarbekalt kasutada, kuni naistevastane vägivald lõppeb.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s