Winston Churchill “My Early Life”

Winston Churchill “My Early Life. 1874-1904”. Kirjutatud 1930. aastal

Tegemist on ühe ajaloo kuulsaima autobiograafiaga, mis võiks olla üks poliitika/ajalooteaduste piibleid. Need, kes tunnevad Churchilli korpulentse vanamehena, saavad selles raamatus üllatuse osaliseks. Mees pole mitte ilmaasjata kirjanduse Nobelit saanud, sest tema stiil on tõeliselt nauditav ja selline mõnusalt ninakas ja irooniline ning kuigi teoses on suur hulk lahingute kirjeldusi (mis mind eriti ei tõmba), oskab Churchill asja nauditavaks teha.

Tulevane riigimees räägib on lapsepõlvest, suhestest vanematega ning piinavast kooliajast. Tema suurimaks sooviks oli tõelisest lahingust osa võtta (au ja kuulsus ja muu) ning nii läkski ta esmalt Indiasse, kus tema peamisteks saavutusteks jäid sõjakorrespondendiks olek ning võit polomängus (sealt sai ta suveniiriks vigastatud õla, mis talle terve elu häda tegema jäi). Seejärel võttis ta osa Somaalia sõjakäigust ning Buuri sõjast, mis talle põgenikukuulsuse tõi. Pärast sääraseid vintsutusi otsustas mees poliitikukarjääri kasuks ning raamat lõppeb Churchilli pulmadega.

Miks lugeda:
– ladus kirjeldus, isegi elukutseline biograaf ei oskaks vist paremini
– hea ülevaade Churchilli mõjutanud sündmustest
– hea pilt noorest Churchillist – oli teine päris seiklusjanuline ja edasipüüdlik noormees
– saab teada hilisema poliitiku ning Nobeli kirjanduspreemia laureaadi õpinguraskustest ning jälle leiab kinnitust tõsiasi, et haridus ei ole paljas paber, mille mingi õppeasutus annab vaid teadmised, mida ise elus omandada viitsime.
– saab aimu Briti sõjakäikudest kirjeldatud aastail – ning meeleolust, mis toona rahva seas valitses.
– Lõppeks: See on klassika. Churchill ja tema stiil pruugivad mitte meeldida, tema mõttekäikude üle võib vaielda, aga tegu on siiski ühe Euroopa 20. sajandi suurmehega ning pilguheit tema maailma ei ole kunagi ajaraisk.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s