Salim Alafeniš “Kivistatud telk”

Salim Alafenisch “Das versteinerte Zelt” UT kirjastus, 2006

Vana beduiin Musa on vanas eas viimaseid sääste kokku kraapides kitsenahast telgi kivimaja vastu vahetanud. Kuid tee mis sa tahad – kivimajas ei näe vanamees enam ühtegi unenägu. Siis külastab Musa oma sõpra, kes veel telgis elab ning unenäod ja mälestused ammukadunud, “kaamelite aegadest” tõusevad jälle ta silme ette.

Raamatutega on nagu inimestegagi – miskipärast jääb mõne puhul esimene kohtumine eriti eredalt meelde. Alafenišist kuulsin esimest korda Berni raamatupoes, kus ma keset ruttavaid inimesi tema “Vanaisa kaheksa naisega” müüjate uurivaid pilke ignoreerides ühte nurka varjusin ja selle peaaegu ühe hingetõmbega läbi lugesin. Seda ei tule eriti tihti ette, aga Alafeniš pole ka tavaline kirjanik vaid pigem “Tuhande ja ühe öö” järeltulija, kes kirjutab tõsiseid luiskelugusid beduiinide elust. Nii ka selles raamatus: kirevatest jutukatkenditest juhituna satume rändhõimude juurde külalisteks, elame kaasa sündidele, surmadele ja võistluskaamlitele… ja ühe kultuuri nukrale hääbumisele.

Autor on samuti päris põnev mees. Sündinud on ta 1948. aastal Negevi kõrbes beduiinipealiku pojana. 1971. aastal sai ta oma gümnaasiumitunnistuse ja pärast aastat Londonis läks ta Heidelbergi etnoloogiat ja filosoofiat õppima. Elu Euroopas hakkas talle nii meeldima, et ta jäi Heidelbergi elama. Ta on avaldanud mitmeid raamatuid beduiinide elu kohta ning ning tema jutte avaldab praegu Šveitsi kirjastus UT.

Miks lugeda:

  • väga põnev keelekasutus,järgib araabia jutustajatraditsioone
  • unustamatu elamus, Alafeniš heidab lugeja kohe keset sündmustekeerist
  • muinasjutt ja ajaloo õppetund ühes potis
  • avardab kahtlemata silmaringi

Miks mitte: raamat on nii õhuke, et head põhjust, miks mitte lugeda, niisama lihtsalt ei leia.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s