Guy Gavriel Kay “A Song for Arbonne”

ee 1954.aastal sündinud Kanada autor kirjutas raamatu juba 1992.aastal, kuid eelmisel aastal jõudis poodidesse kordustrükk. See on ilusa kujundusega ning annab värvi igale raamaturiiulile. Kuid ilma naljata. See oli millalgi eelmise aasta sügisel, mil ma oma sammud väiksesse ja ehtinglaslikult hämarasse inglise raamatupoodi seadsin, et leida asju, mida saksa raamatupoodidest niisama lihtsalt ei leiaks. Millegipärast hakkas see raamat pungil täis riiulitel mulle silma ning lugedes pöördelt, et tegu on pooleldi fantastika, pooleldi keskaegse trubaduurimaailmaga, olin ma juba lootusetult kadunud, sest viimasest žanrist ei suutnud ma ühtegi adekvaatset teost meenutada. Siis tulid vahele kolimine ja teised raamatud ning kätte jõudis sügav veebruar, enne kui ma lugema asusin.

Uduses põhjas asub Gorhaut, kus kummardatakse sõjajumal Corannost ning kus naistel pole mingisugust kaasarääkimisõigust. Päikselises lõunas asubArbonne, kus on au sees trubaduurid, Armastuse Õukond, kus austatakse kuujumalannat Riani ning naised on meestega võrdväärsed. Kuid üle kahekümne aasta tagune armastuslugu on nõrgendanud Arbonne ühtsust ja seda tahab ära kasutada Gorhaut’ dekadentliku kuninga nõuandja, Corannose ülempreester, et lõunas valitsevat Riani kultust hävitada. Kui Arbonne jaanilaadal kohtuvad salapärane Gorhaut sõjamees Blaise, Armastuse Õukonna kuninganna Ariane, trubaduur Lisseult, kirglik Talairi krahv Bertrand, vananev Arbonne’i valitsejanna Signe ja Riani ülempreestrinna, sepistatakse hulljulge ja kaval plaan, kuidas Arbonne vaenuväe käest päästa.

Kuigi raamat algas ehk liigagi rahulikult, kogusid üksteise otsa kuhjatud intriigid ja sündmused aina enam hoogu, nii et viimasel paarisajal leheküljel oli võimatu raamatut käest panna. See on väga kompleksne raamat ning paralleelselt hargnevad nii paljud liinid, et viimase aja lihtsamakoelisemate teostega harjunutele on kohati isegi raske aru saada, kes, miks ja keda. Valdavad on kaks liini: kakskümmend aastat tagasi traagiliselt lõppenud armastuslugu ning tänapäev, kus Gorhaut ja Arbonne teineteist üle kavaldada püüavad. Põnevust jätkub viimaste lehekülgedeni ja kui see lõpp siis tuleb, tunneb lugeja ikka veel soovi, et vastutst oleks saanud vähemalt veel üks küsimus. Ning sügaval põnevuse all räägivad tegelaste teod inimväärikusest ja väärtustest ajal, mil mängu tulevad ambitsioonid.

Miks lugeda:

  • keskaeg, segatud väga kerge fantastikaga
  • trubaduuriromantika
  • intriigid
  • oskuslikult üleskruvitud pinge ja põnevus
  • mitmekihiline romaan
  • hea, ladus stiil; keelekasutuselt samuti keskaegsete sugemetega

Miks mitte lugeda:

  • ülalnimetatud põhjused
  • liiga palju ajaviidet 🙂
Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s