Anne Perry “Vööra nägu”, “Vene krahvinna”

Pärast tösist Agatha Christie maaniat, mis mind möne aasta eest tabas, polnud ma ammu ühtegi kriminaalromaani kätte vötnud. Telerist regulaarselt jooksva Navy CISi körval polnud selleteemalistel raamatutel enam hingamisruumi. Siis aga hakkasin ma normaalse inimese moodi tööl käima ning pikad päevad arvutiekraani ees tömbasid mu silmadest välja viimasegi soovi, öhtuti mingit vilkuvat molkust jälgida. Pealegi tuli oma elamispinnaga kaasa vöimalus, löpuks ometi omaenda raamatukogu muretseda, sest kaua sa ikka nagu miski töll raamatukogust laenamas käid – eriti, kui on tegu teostega, mida tihedamini silitamas käia tahaks. Riiul muretsetud, pörkusid körged ideaalid (osta ainult väärtkirjandust) karmi tegelikkusega (nalja peab ka saama) ning nüüd on esimene suur riiul viimase piirini üsna eklektilist kirjandust täis topitud. Eklektilisuse tähe all sai muretsetud ka Anne Perry kaks kriminaalromaani ning ma ütlen kohe alguses ära, et langesin haledalt reklaami ohvriks.

Anne Perryst olin ma muidugi kuulnud. Pidavat teine päris korralikke ajaloolisi krimkasid treima ning kuuluvat igal juhul tänapäeva kriminaalautorite paremikku. Kui neid kiitvaid retsensioone igast blogist ja muudest allikatest juba küll sai, siis otsustasin, et inimene ei saa ju ometi terve elu loll olla ning krabasin need raamatud soodusmüügilt kaasa. Mölema raamatu idee oli ju väga tore: esimesel puhul ärkab politseiinspektor William Monk pärast pikka koomasolekut haiglas ning tema mälu on läinud mis läinud. Mitte ainult temaga juhutnud önnetuse vaid kogu tema elu kohta. Nii ta püüabki terve teose vältel üht keerulist ja julma mörvalugu lahendada, samal ajal iseenda kohta jälgi ajades. Loo teeb keeruliseks asjaolu, et ta ei tohi oma mälukaotusest teistele inimestele märku anda. Paralleelselt Monki looga tegutseb raamatus Hester, hiljuti Krimmist tulnud pöetaja, kellega Monki tee raamatu löpus ristub.

Vene krahvinnas on tegu veel intrigeerivama süzheega. Vanade tuttavate, Hesteri ja Monki ühine söber, äsja aadliseisusesse töstetud advokaat Oliver Rathbone juurde tuleb ühest lugematutest Saksa vürstiriikidest pärit krahvinna Zorah Rostova ning väidab, et selle riigi printsi surm paar kuud tagasi polnud mitte önnetusjuhtum. Kangel naisel on ka süüdlane leitud: printsi kodanikuseisusest abikaasa, kelle töttu prints kümmekond aastat tagasi troonist loobus. Miks ja kuidas lesk mörva toime panna oleks saanud, seda krahvinna ei selgita. Lesk pole süüdistustest erilises vaimustuses ning kaebab Rostova laimu eest inglise kohtusse ning viimast ennast vöib halvimal juhul köis oodata. Rathbone, Monk ja Hester punnitavad pea raamatu viimaste lehekülgedeni, et asjast sotti saada ning löpuks otsustab kogu lahenduse üks öige väike detail.

Iseenesest liigub Perry sulg lahedalt ning midagi stilistiliselt keerulist raamatus ei ole. Leheküljed lausa lendavad käes ning pea-ja körvaltegelased on vördlemisi korralikult üles ehitatud. Paraku on kogu tekst ikka üsna pika vinnaga. Perry naudib natukene liiga palju ajaloolise koloriidi kirjeldamist ning mingil hetkel viskab järjekordse peene serviisi mitmeleheküljeline kirjeldus lihtsalt üle. Tegelaste dialoogid vötavad selliste kirjelduste körval lausa kahtlaselt vähe ruumi ning see ei tule raamatule kasuks. Nagu ikka, on asi löppude löpuks maitses, sest kriminaalse poole pealt pole teosele midagi ette heita, niisama lihtsalt löpplahendust läbi ei näe. „Vene krahvinna“ puhul on üsna raamatu alguses väga hea vihje antud, aga reeglina laseb asjatundmatu silm sellest rahulikult üle ning on siis löpulehekülgedel seda rohkem üllatunud. Mida ma aga andestada ei saa, on viis, kuidas “Vene krahvinnas” Perry täiesti suurepärase süzhee nii meeletult ära labastab, et ainult tihti suudab ainult jöuline tahe inimest sundida edasi lugema…

Kokkuvötlikult: kölbab lugeda küll, aga toimetajana oleks ma mölemad raamatud sajakonna lehekülje vörra koomale tömmanud: rohkem liha, vähem lurri.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s